Yaratıcı Çocuk Yetiştirmenin 7 Anahtar Kuralı

Yaratıcı Çocuk Yetiştirmenin 7 Anahtar Kuralı

YARATICI ÇOCUK YETİŞTİRMENİN 7 ANAHTAR KURALI

Çocukların yaratıcılıklarıyla ve düşünceleriyle sorunları çözmek için yetenekleriyle yaklaşması ve sosyallikle kendisini ifade edebilmesi çocukların ifade etmesindeki becerilerini geliştirmede ve mutluluklarını artırmakta çok etkilidir. Yaratıcı çocuk geliştirmenin 7 anahtar kuralı olarak da belirleyip çocuğunuzu daha yaratıcı bir şekilde yetiştirebilirsiniz.

 

cocuk-psikolojisi

KATI KURALLARDAN KAÇININ

Yasaklanan ve koyulan ağır kurallar çocukların yaratıcılığının önüne keser. Çocuğunuzu serbest bırakmalısınız değişik deneyimler tatmasını sağlamalısınız. Kurallarla dolu bir hayat çizgisi koymak yerine güvenli bir ortamda özgür olarak hareket etmesini sağlayabilirsiniz.

cocuga-ozel-alan

SONUÇ DEĞİL SÜREÇ ODAKLI OLUN

Çocuğunuz bir iş yaparken o işte nasıl başarılı olduğunu değil de işe ayırdığı zamana dikkat edin eğer çocuğunuzun ayırdığı zaman uzunsa bu uzun süreç çocuğunuzun keyif aldığını gösterir. Bir işi iyi yapmasından çok ne kadar ilgili olduğu daha önemli bu durumda daha çok yaratıcılığını artırır.

cocuk-gelisimi

FARKLI DÜŞÜNMESİ

Ebeveynler çocukları diğer çocuklar gibi olduğunda kendilerini iyi hissederler fakat bu durum iyi hissedilecek bir durum değildir çocuğunuz diğer çocuğa benzememelidir kendine özgü düşüncesi fikri olmalıdır ve bunu ortaya koymalıdır böylelikle yaratıcılığı ortaya çıkar. Yaratıcı çocuk yetiştirmenin 7 anahtar kuralı olarak önemli aşamalardan biridir.

yaratici-cocuk-gelistir

ÇOCUĞUNUZUN KİRLENMESİNE MÜSAADE EDİN

Yapılan en büyük hatalardan biri çocuğu devamlı üstüne kirletmemesi konusunda uyarılmasıdır. Çoğunuz oyun oynarken yaratıcılığını kullanarak keşfedeceği bir şeyi “kirlenmeyeyim” diye kendini kısıtlar bu da yanlışlar arasındadır.

yaratici-kirli-cocuk

 

GELİŞTİRİCİ OYUNLAR

Ufak oyunlar sayesinde çocuğunuzun yaratıcılığını geliştirmek için zemin hazırlayabilirsiniz. Resim yaparken düz bir şeyler değil de farklı şeyler yapmayı farklı noktalardan bakmayı öğretmelisiniz.

BIRAKIN SIKILSIN

Yaratıcılığı artırmakta en önemli nokta çocuğunuzun sıkılmasına müsaade etmektir çünkü sıkılınca farklı ve daha değişik şeyleri keşfetmesini sağlamış olacaksınız.

sıkılan-cocuk-2

ÖZEL ALAN

Çocuğunuzun ilgi duyduğu objelerle dolu bir alan yaratmak oldukça güzel bir fikirdir kendisini daha çok geliştirmesini sağlamış olursunuz böylelikle yaratıcı çocuk yetiştirmenin 7 anahtar kuralı uygulandığında gelişmeleri sizde göreceksiniz.

cocuga-ozel-alan1

 

 

 

 

 

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ