Yaratıcı Çocuklar

Yaratıcı Çocuklar

Sınırsız Yaratıcılık, Eğlenceli Çocuklar

Çocuğunuzun nelerle ilgilendiğini, nelere meraklı olduğunu, nelere yeteneği olduğunu bilmek, küçük yaştan itibaren dikkatle izlenmesi gereken oldukça önemli bir konudur. Çünkü çocuğun yaratıcılığı küçük yaşta fark edilip desteklenerek geliştirilebilir. Bir çocuğun nelere yatkın, hangi konularda yaratıcı olduğunu öğrenmek o kadar zor olmamakla birlikte değişken bir konudur. Çünkü çocuklar öncelikle taklitçidir ve kendi yeteneklerinin farkında değillerdir. Onu bilinçsizce kendi istekleriniz doğrultusunda yönlendirmeden uzaktan izleyerek yeteneklerini keşfedebilirsiniz. Onun yetenekleri sizden farklı bile olsa buna saygı duymalı, onun kendisini keşfetmesine, yaratıcılığını kullanmasına izin vermelisiniz.

blank

Çocukların yaratıcılığı yetişme tarzına da bağlıdır. Güven ortamında, sevgiyle ve desteklenerek büyüyen çocuklar yaratıcılıklarını daha kolay sergileyebilen çocuklardır. Ve yaratıcı çocuklar, kesinlikle eğlenceli çocuklardır. Yaratabilen çocuk; düşünebilen, çözüm üretebilen, yılmayan, denemekten korkmayan çocuktur. Yaratıcılığı sınırlanmayan bir çocuk, sadece okulda ve evde öğrendikleriyle yetinmez, yeni şeylerin keşfine de çıkar. Çünkü hayal gücü sınırsızdır. Hayal gücü sınırsız bir çocuk büyüdüğünde renkli bir kişilik olacaktır. Etrafınızdaki insanları incelediğinizde en eğlenceli ve pozitif insanların, çocukken yaratıcılıkları sınırlandırılmamış, oyuncaklarla oynamış hatta kendisine yeni oyuncaklar bile yapmış, hayal dünyasını doya doya yaşamış ve yaşatmış olduklarını görürsünüz. Çocukken yaratıcılığınız sınırlanmadığında, yaptığınız her şeye kendinizden bir parça eklemeyi de öğrenirsiniz. Formülleri değiştirir, yeni yeni formüller denemekten çekinmez, yaşamın zorlukları içinde bile çözüm üretebilen, hoşgörülü, etrafına neşe saçan o ışıklı insanlardan olursunuz.

blank

Yaratıcılığı sınırlandırılmamış bir çocuk, geleceğin bilim adamı, ressamı, müzisyeni, mucididir. Çocuklarımızı kendi isteklerimiz doğrultusunda değil yeteneklerine göre yönlendirmeli, onları bu konuda desteklemeli ve yaratıcılıklarını sınırlandırmadan özgür düşünmelerine, yeni fikirler geliştirmelerine izin vermeliyiz. Sonuçta henüz yazılmamış yarınlar, çocuklarımızın sınırsız yaratıcılığında hayat bulacak gelecekleridir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ