Yemek Duası – Kısa Yemek Duaları

Yemek Duası – Kısa Yemek Duaları

Yemek duası arıyorsanız aşağıdan kısa yemek dualarını, nasıl ve yemeğin hangi kısmında okunması gerektiğini detaylı olarak öğrenebilirsiniz.

Yemek yemek imkânı olan herkesin her gün mutlaka yaptığı bir eylemdir. Günde çoğu kişi 3 öğün yemek yer. Fakat dünyada bir öğün yemek bile bulamayan kişiler var iken çoğumuz yediğimiz yemekler için dua edip şükür etmeyi akıl etmeyiz. Dinimizde göre yemeğe başlarken ve yemek bittikten sonra dua edip sofradan öyle kalkmak gerekir. Bir zorunluk olmasa da bu davranış bize yediğimiz yemeğin kıymetini ve şükretmemiz gerektiğini hatırlatır. Genelde yemek duaları uzun olduğu için ezberlemesi zor olabiliyor ve buna vakit ayırmak yerine bazı kişiler direk yemeğe başlıyor. Hemen hemen herkesin ezberleyip kolayca aklında tutabileceği, yemeğin önemini vurgulayan, en güzel ve kısa yemek dualarını aşağıdan bulabilirsiniz. 

Kısa Yemek Duası Arapça

بسم الله الرحمن الرحيم

اَلْحَمْدُ لِلّٰهِ الَّذِي اَطْعَمَنَا وَسَقَانَا وَجَعَلَنَا مِنَ اَلْمُسْلِمِين 

الْحَمْدُ لِلَّهِ حمدًا كَثِيرًا طَيِّبًا مُبَارَكًا فِيهِ غَيْرَ مَكْفِيٍّ وَلَا مُوَدَّعٍ وَلَا مُسْتَغْنًى عَنْهُ رَبَّنَا

Kısa Yemek Duası Türkçe Okunuşu

Elhamdü lillâhillezî et’amenâ ve sekânâ ve cealenâ müslimîn

Elhamdü lillâhi hamden kesîran mübâreken fîhi, ğayra mekfiyyin, ve lâ müveddein ve lâ müsteğnen anhü Rabbenâ.

El-Hamdü lillâhillezî et‘amenî hâzat-taâme ve razakanîhi min ğayri havlin velâ kuvvetin

Kısa Yemek Duası Anlamı

“Bize yedirip içiren ve bizi Müslümanlardan kılan Allah’a hamdolsun”(Tirmizî, Daavât 5 5; Ebû Dâvud, Et’ime 5 2; İbnu Mâce, Et’ime 16 )

“Ey Rabbimiz! Sana tertemiz duygularla, eksilmeyip artan, huzurundan geri çevrilmeyip kabul edilen sayısız hamd ile hamd ederiz. ” (Buhârî, Et`ime 54.;Ebû Dâvûd, Et`ime 52 (3849); İbni Mâce, Et`ime 16)

“Bu yiyeceği bana yediren ve tarafımdan hiçbir güç ve kuvvet olmadan bunu bana rızık kılan Allah’a hamdolsun” derse geçmiş günahları affolunur” dedi.”(Ebû Dâvud, Libâs 1; Tirmizî, Da’avât 55; İbnu Mâce, Et’ime 16)

Yemek Duası Sesli

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ