Yeni Doğan Bebek Nasıl Yıkanır?

Ebeveynlere en zor gelen anlardan biri bakmaya kıyamadıkları bebeklerini ilk kez banyo yaptırmalarıdır. İncitecek bir hareket yapmaktan, dokunmaktan korkarlar. Banyo yapmayı çoğu bebek sever. Aynı zamanda yeni doğan banyosu ebeveynler ve bebek arasında bağ oluşturmak adına güzel bir andır.

Bebeğinizin göbek kordonu düşene kadar, banyo yaptırmaktan çekiniyorsanız, silerek temizlemelisiniz. Zaten bebekler kusmadıkları sürece kirlenmezler. Silerek temizlediğiniz dönemde, göbek kordonunu etil alkol yardımıyla pamukla silebilirsiniz.

yeni-dogan-bebek-nasil-yikanir-1

Yıkayacağınız zaman mutlaka yanınızda bir kişi daha olmasına özen göstermelisiniz. Siz bebeğinizi tutarken bir kişi de su dökmeli.

yeni-dogan-bebek-nasil-yikanir-4

Yeni doğan bebeğinizi haftada 2 ya da 3 kez yıkamanız yeterlidir. Bebeğinizi yıkamayı karnını doyurduktan sonraya bırakırsanız kusar. O yüzden çok aç olmadığı sürece süt vermeden önce yıkayabilirsiniz. İlk yıkadığınız zamanlarda bebeğiniz çok ağlayabilir. Bu, alışkın olmadığı içindir.

yeni-dogan-bebek-nasil-yikanir-3

Yeni doğan bebeğin küveti hijyenik olmalı. Yıkadığınız sünger yumuşacık olmalı, bebeklerin teni çok hassastır. Yumuşak bir bebek havlusu, bebeklere özel şampuan ve sabun da edinmelisiniz.

Bebeğinizi yıkayacağınız ortamı kendi ısı ayarınıza göre belirlemeyin. Bebekler en ufak bir hava akımında hasta olurlar. 22 derecelik bir odada 35 derecelik bir suda banyosunu yaptırabilirsiniz. Termometreniz yoksa dirseğinizi suya değdirerek kontrol edebilirsiniz. Banyodan sonra hemen giydirebilmek için mutlaka bebeğinizin temiz kıyafetlerini hazır bulundurun. Kurularken oldukça nazik davranın.

yeni-dogan-bebek-nasil-yikanir-2

Bebeğinizi yatırır pozisyonda ortalama 30 derecelik bir açıyla yıkayabilirsiniz. Bir elinizle omuz ve boynunu desteklerken, diğer elinizle kalça ya da bacaklarından tutun. Suya da önce ayaklarından başlayarak yavaş yavaş başı dışarıda kalacak şekilde suya sokun. Ağlamaya başlayacaktır. Panik olmayın. Suyu yavaş yavaş sevecektir. Önce vücudunu sonra başını yıkamanız tavsiye edilir. Başını yıkarken de özel şampuanıyla hafif hafif masaj yapa yapa yıkayın.

yeni-dogan-bebek-nasil-yikanir-5

ETİKETLER:
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ