Zayıflamak için Mate Çayı

Güney Amerika kökenli bir ağaç türü olan mate yılın 12 ayı yapraklarını dökmemesiyle bilinir. Mate yaprağıyla yapılan çay uyarıcı etkisiyle çay ve kahveye alternatif bir içecek olarak tüketilmektedir. Uyaran bir içecek olmasının yanı sıra yağ yakıcı ve ödem söktürücü özelliği sayesinde birçok ülkede adı yeşil altın olarak geçmektedir.

zayiflamak-icin-mate-cayi

Metabolizmayı hızlandırıcı ve yağ yakıcı özelliğinin yanı sıra kişiye enerji veren mate çayı; zayıflama çayları arasında oldukça ciddi bir yere sahiptir. Mate çayının içinde 196 etkin madde vardır, bu maddelerin birçoğu yeşil çayda da mevcuttur. Mate çayı uyarıcı özelliğinden ötürü; içen kişilere zindelik, canlılık ve hareketlilik kazandırırken çay ve kahve gibi tansiyonu yükseltmez, çarpıntı yapmaz ve kişiye sakinlik verir.

zayiflamak-icin-mate-cayi-5

Mate çayı insana enerji veren maddelerden teoflin ve teobramin maddeleri içerir. Ayrıca mate çayında A, B1, B2, B3, C ve E vitaminlerinin yanı sıra manganez, selenyum, fosfor, klorofil, demir, magnezyum, potasyum, proteinin yapı taşı olan 15 amino asit çeşidi ve kalsiyum içerir. Yeşil çaydaki antioksidan özelliği mate çayında çok daha fazla oranda bulunduğundan, kalp damar hastalıklarına ve romatizmaya da iyi gelmektedir. Kısacası mate çayı kalp, sinir sistemi, sindirim ve boşaltım sistemlerini düzenleyici etkisi sayesinde obeziteye de çok iyi gelmektedir.

zayiflamak-icin-mate-cayi-4

Mate çayını mümkünse porselen bir demlikte 1 ya da 2 kaşık mate yağrağı koyarak normal çay gibi 5 dk süreyle demeleyip, 5 dk dinlendirdikten sonra tüketebilirsiniz. Mate yapraklarını yeşil çay ile karıştırarak da kullanabilirsiniz. Günde 3 bardaktan fazla içmemeniz önerilmekte olup, bu miktardaki tüketiminiz sayesinde ayda 5 kiloya kadar verebilirsiniz. Mate çayı zayıflamak için tek başına kullanabileceğiniz bir çay değildir. Uygun bir diyet programı ve egzersiz eşliğinde kullandığınızda zayıflamanızı hızlandıracak destekleyici bir çaydır. Önemli bir noktayı da hatırlatmakta fayda görüyoruz hanımlar; mate çayı uzun süreli kullanımlarda bağımlılık yapabileceğinden, istediğiniz kiloya geldikten sonra bırakmanızda fayda vardır.

zayiflamak-icin-mate-cayi-3

Dostlarınızla paylaşacağınız güzel bir sabahta onlara ikram edebileceğiniz nefis kahvaltılık tarifler, sitemizin ilgili kategorisindedir. Bizi takip edin, daha birçok konuda bilgilenin hanımlar.

zayiflamak-icin-mate-cayi-2

ETİKETLER:
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ