Yeni Doğan Bebeklerde Gaz Çıkarma Yöntemleri

Yeni doğan bebeklerde gaz çıkarma yöntemleri ve daha rahat bir sindirim sistemine sahip olmaları için neler yapılması gerektiğini derledik.

Yeni doğan bebeklerin en büyük sorunlarından biri de gaz problemidir. Genellikle süt ağırlıklı beslendikleri için sık sık gaz problemi ortaya çıkmaktadır. Özelikle ilk üç ayda daha fazla yaşanan bu sorun sürekli ağlamalarına, ağrı çekmelerine neden olmaktadır. Gazları çıkarılmayan bebekler genelde huzursuz olurlar ve sürekli ağlama halinde olurlar. Bu durumun önüne geçmek için bebekleri doğru beslemeniz gerekir. Aynı şekilde annenin de beslenmesine dikkat etmesi gerekir. Bebek anne sütü ile beslendiği için annenin beslenmesi yanlış ise bebekte gaz probleminin yaşanması normal bir durumdur. Bebeğinizin gazını çıkarmak ve onun rahatlamasını sağlamak için aşağıda yer alan önerileri deneyebilirsiniz.

Yeni Doğan Bebeklerde Gaz Çıkarma Yöntemleri

  • Bir cezve içerisinde yarım çay kaşığı kimyonu, kip şekerin dörtte birini bir miktar su ile kaynatın. Daha sonra bu karışımın ılımasını bekleyin. Ilıyan karışımı süzgeçten geçirin. Gün içerisinde bir veya iki damla bebeğinize vererek gaz problemini çözebilirsiniz.
  • Her birinin miktarı 20 cc olan adaçayı yağı, papatya yağı, rezene yağını ve 50 cc fındık yağını bir kap içerisinde karıştırın. Bebeğinizin gazı olduğununa bu yağ karışımı ile karnını ve ayaklarını yağlayıp masajlayın. Bu yöntem ile bebeğiniz oldukça rahatlayacaktır.
  • Her beslemeden sonra bir çay kaşığı ılık rezene çayını bebeğinize verin. Rezene çayını hem annenin hem de bebeğin tüketmesi gaz sorununu ortadan kaldıracaktır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ