Yer Altı Orkidesi Nedir?

Yer Altı Orkidesi Nedir?

Yer Altı Orkidesi Nedir?

Orkideler her zaman tüm çiçeklerin içerisinde göz bebeği olmuş, ömrünün kısa olmasına rağmen, her zaman ilk tercih edilen olmuştur.

Günümüzde birçok orkide çeşidi vardır. Şüphesiz bunların içerisinde, en dikkat çekici ve gizemli olan Yeraltı orkidesi olmuştur. Yer altı orkidesini ilk kez duyan bir kişinin, ilk soracağı soru elbette yer altı orkidesi nedir? olacaktır.

yer-alti-orkidesi-nedir

Kısaca bahsetmek gerekir ise yer altı orkidesi, ömrünü yer altında başlatıp, çiçek açma, büyüme gibi tüm ömrünü yer altında tamamlamaktadır. Avustralya civarında görülen bu bitki, diğer çiçeklere kıyasla güneşi pek sevmiyor. Çalılıkların ve sarı bitkilerin köklerinden beslenip büyüyor. Genellikle Haziran ayı civarında görülmeye başlandığından oldukça nadir ve değerli bir bitki olarak bahsedilmektedir.

Bu bitki türü belki de en nadir olan, çalı bitkilerinin dibinde yaşayan mantarlara parazitlik yaparak büyüyen, günümüzde elli adet civarı olduğu söylenmektedir.

yer-alti-orkidesi-nedir

Ömrünün neredeyse tamamını, yer altın geçiren bu bitki haziran ayında kendini göstererek krem ve kırmızı rengi ile göz kamaştırmakta ve tam bir orkideyi andırmaktadır. Etrafındaki çalılıklardan tek farkı, canlı renkleri ve etrafa yaymış olduğu keskin kokusudur. Biraz önce bahsettiğimiz gibi sayılarının elli civarı hatta daha az olduğu tahmin edilen bu bitki, nesli tükenen bitkiler arasında ilk sıralarda yer almakta ve türü sona ermek üzere olduğu için koruma alına alınmaya başlanmaktadır.

yer-alti-orkidesi-nedir

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ