Canım Anne

Yer Altı Orkidesi Nedir?

Yer Altı Orkidesi Nedir?

Yer Altı Orkidesi Nedir?

Orkideler her zaman tüm çiçeklerin içerisinde göz bebeği olmuş, ömrünün kısa olmasına rağmen, her zaman ilk tercih edilen olmuştur.

Günümüzde birçok orkide çeşidi vardır. Şüphesiz bunların içerisinde, en dikkat çekici ve gizemli olan Yeraltı orkidesi olmuştur. Yer altı orkidesini ilk kez duyan bir kişinin, ilk soracağı soru elbette yer altı orkidesi nedir? olacaktır.

yer-alti-orkidesi-nedir

Kısaca bahsetmek gerekir ise yer altı orkidesi, ömrünü yer altında başlatıp, çiçek açma, büyüme gibi tüm ömrünü yer altında tamamlamaktadır. Avustralya civarında görülen bu bitki, diğer çiçeklere kıyasla güneşi pek sevmiyor. Çalılıkların ve sarı bitkilerin köklerinden beslenip büyüyor. Genellikle Haziran ayı civarında görülmeye başlandığından oldukça nadir ve değerli bir bitki olarak bahsedilmektedir.

Bu bitki türü belki de en nadir olan, çalı bitkilerinin dibinde yaşayan mantarlara parazitlik yaparak büyüyen, günümüzde elli adet civarı olduğu söylenmektedir.

yer-alti-orkidesi-nedir

Ömrünün neredeyse tamamını, yer altın geçiren bu bitki haziran ayında kendini göstererek krem ve kırmızı rengi ile göz kamaştırmakta ve tam bir orkideyi andırmaktadır. Etrafındaki çalılıklardan tek farkı, canlı renkleri ve etrafa yaymış olduğu keskin kokusudur. Biraz önce bahsettiğimiz gibi sayılarının elli civarı hatta daha az olduğu tahmin edilen bu bitki, nesli tükenen bitkiler arasında ilk sıralarda yer almakta ve türü sona ermek üzere olduğu için koruma alına alınmaya başlanmaktadır.

yer-alti-orkidesi-nedir

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi:

Sitemizde yüzlerce örgü modelleri ve yüzlerce bebek örgülerinin, çeyizlik lif modelleri nin videolu anlatımlarını bulabilirsiniz. Sitemizde şu içerikler bulunmaktadır.

Örgü Modelleri Lif Modelleri Havlu Kenarı Modelleri İğne Oyası Modelleri Dantel Modelleri Amigurumi Modelleri Kanaviçe Modelleri Kendin Yap Kendin Yap Fikirleri Kolay lif modelleri

Bebek Yelek Modelleri Yelek Modelleri Bebek Elbise Modelleri Bebek Patik Modelleri Bebek Şapka ve Bere Modelleri

En çok sevilen örgüler Çeyizlik örgü modelleri Amigurumi tarifleri Dıy fikirleri Geri dönüşüm fikirleri Kolay yemek tarifleri Okul öncesi çalışmaları okul öncesi