Yer Döşemelerinde Lekeler Nasıl Çıkartılır?

Yer Döşemelerinde Lekeler Nasıl Çıkartılır?

Evlerde veya iş yerlerinde yer döşemelerindeki lekeler sorun olabilmektedir. Bu gibi durumlarda önemli olan yüzeye zarar vermeden lekeden kurtulmaktır. Burada önemli olan bir diğer nokta ise lekenin çeşidi ve zeminin özelliğidir. Lekenin cinsine ve zeminin özelliğine göre farklı yöntemler kullanmanız gerekmektedir. Yer döşemeleri cilalı ve cilasız olmak üzere iki çeşide ayrılmaktadır. Bu iki yüzey çeşidine uygun temizlik malzemeleri ve yöntemleri kullanmanız gereklidir.

yer-dosemelerinde-lekeler-nasil-cikartilir-5

   Cilasız döşemelerde lekeleri çıkarma yöntemleri çok fazla çeşitliliğe sahiptir. Zemine dökülen lekeye göre temizleme işlemi de değişmektedir. Meyve suyu, alkol, çay, kahve gibi sıvılar eğer zemininize dökülmüş ise bunun için öncelikle ıslak bez ile yüzey silinir. Eğer leke çıkmamış ise sıcak sabun su hazırlayarak fırça ile fırçalanır. Eğer hala leke duruyor ise hafif çamaşır sulu su yaparak silinir ve durulanır.

REKLAM ALANI

yer-dosemelerinde-lekeler-nasil-cikartilir-3

Zeminde yağlı boya lekesi var ise bunun için tiner size yardımcı olacaktır. Cilasız yüzey eğer kireç kalıntısına maruz kalmış ise bunun için sabunlu su veya sadece su kullanmanız yeterli olacaktır. Yüzeyde eğer katran veya asfalt lekesi var ise yüzey benzinle iyice silerek lekeden kurtulabilirsiniz.

yer-dosemelerinde-lekeler-nasil-cikartilir-2

  Cilalı döşemelerde lekeleri çıkarma yöntemleri de mevcuttur. Cilalı yüzey de eğer süt lekesi var ise yüzeye zarar vermeden yavaşça lekeyi kazıyabilirsiniz. Cilalı olan yüzeylerinizde aşındırma gücü bulunan kimyasalları kullanmaktan kaçınınız. Aksi taktirde cilanız ve zemininiz zarar görecektir.

yer-dosemelerinde-lekeler-nasil-cikartilir-1

Mümkün olduğunca kimyasallarsan kaçınıp doğal yolları tercih etmenizde fayda var. Doğal temizlik malzemelerini kullanarak hem zemininize hem de cilanıza zarar vermesini büyük ölçüde engellemiş olursunuz. Yüzeylerinizi silerken, sirkeli suyu tercih edebilirsiniz. Sıcak sabunlu su da oldukça sağlıklı ve hijyenik olacaktır.

yer-dosemelerinde-lekeler-nasil-cikartilir-4

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ