Yılbaşı Çiçeği Bakımı Nasıl Yapılır?

Yılbaşı Çiçeği Bakımı Nasıl Yapılır?

Yılbaşı Çiçeği Bakımı Nasıl Yapılır?

Yılın aralık ve ocak aylarında çiçek açan bir bitki olan yılbaşı çiçeğinin bakımı da özeldir. Evlere ve işyerlerine çok özel bir hava veren yılbaşı çiçeğinin ömrü uzundur ve dayanıklıdır. Bitkinin üstünde bulunan çiçekler döküldükten sonra doğru bir bakım yapılmaya devam edilirse her yıl yeniden çiçek açması sağlanabilir. Bu yüzden yılbaşı çiçeğinin bakımı önemlidir.

Yılbaşı Çiçeği Bakımı

Yılbaşı çiçeğinin bakımı hakkındaki en önemli nokta direk güneç ışığı alan bir yerde bulunmaması gerektiğidir. Hızlı ve sağlıklı bir şekilde büyümesi için aydınlık ortamlarda olmalıdır, anca direk güneş ışığı almamalıdır. Çiçek, az ışık alırsa düzgün beslenemez ve yılbaşı çiçeğinde solmalar, kararmalar oluşur.

yilbasi-cicegi-bakimi-nasil-yapilir

Yılbaşı Çiçeği Nasıl Sulanır?

Yılbaşı çiçeği yaz aylarında en az haftada 2 kez sulanmalıdır. Bu çiçek kış aylarında haftalık olarak 1 kez ve saksının üstünden doğru su vererek sulanmalıdır. Çiçekler sulanırken su kabının hep aynı boyutta olması gerekir. çiçek sularken öncelikli kural bitkinin toprağının kurudukça su verilmesi gerektiğidir.

Yılbaşı Çiçeği Nerede Yetiştirilir?

Yılbaşı çiçeğinin yetiştirilmesi için uygun ortam rüzgar akımını ve güneş ışığını direk almıyor olmalıdır. Kışın yılbaşı çiçeğinin olduğu ortam 14 – 15 derece arasında olmalı, daha aşağıya düşmemelidir.

Yılbaşı Çiçeği Budanır mı?

Yılbaşı çiçeğinin bakımı sırasında budanması da gerekir. Dalların üzerindeki çiçekler solup kuruduğunda ve yaprakları solduğunda bu bölümlerin budanarak kesilmesi, yılbaşı çiçeğinin yeniden çiçek açabilmesi için önemlidir.

Yılbaşı Çiçeğinin Toprak Değişimi

Yılbaşı çiçeğinin toprağını değiştirmek çok sıklıkla yapılmaz. Çiçeğin haline bağlı olmakla birlikte 2 yılda bir toprağı değiştirilebilir. Toprak değişiminin sıcak havaların başlangıcı olan nisan ayında yapılması uygundur. Toprak olarak ise humuslu toprak ve lifli topraklar tercih edilmelidir

yilbasi-cicegi-bakimi-nasil-yapilir
Yılbaşı Çiçeği Bakımı

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ