Canım Anne

Yılbaşı Çiçeği Bakımı Nasıl Yapılır?

Yılbaşı Çiçeği Bakımı Nasıl Yapılır?

Yılbaşı Çiçeği Bakımı Nasıl Yapılır?

Yılın aralık ve ocak aylarında çiçek açan bir bitki olan yılbaşı çiçeğinin bakımı da özeldir. Evlere ve işyerlerine çok özel bir hava veren yılbaşı çiçeğinin ömrü uzundur ve dayanıklıdır. Bitkinin üstünde bulunan çiçekler döküldükten sonra doğru bir bakım yapılmaya devam edilirse her yıl yeniden çiçek açması sağlanabilir. Bu yüzden yılbaşı çiçeğinin bakımı önemlidir.

Yılbaşı Çiçeği Bakımı

Yılbaşı çiçeğinin bakımı hakkındaki en önemli nokta direk güneç ışığı alan bir yerde bulunmaması gerektiğidir. Hızlı ve sağlıklı bir şekilde büyümesi için aydınlık ortamlarda olmalıdır, anca direk güneş ışığı almamalıdır. Çiçek, az ışık alırsa düzgün beslenemez ve yılbaşı çiçeğinde solmalar, kararmalar oluşur.

yilbasi-cicegi-bakimi-nasil-yapilir

Yılbaşı Çiçeği Nasıl Sulanır?

Yılbaşı çiçeği yaz aylarında en az haftada 2 kez sulanmalıdır. Bu çiçek kış aylarında haftalık olarak 1 kez ve saksının üstünden doğru su vererek sulanmalıdır. Çiçekler sulanırken su kabının hep aynı boyutta olması gerekir. çiçek sularken öncelikli kural bitkinin toprağının kurudukça su verilmesi gerektiğidir.

Yılbaşı Çiçeği Nerede Yetiştirilir?

Yılbaşı çiçeğinin yetiştirilmesi için uygun ortam rüzgar akımını ve güneş ışığını direk almıyor olmalıdır. Kışın yılbaşı çiçeğinin olduğu ortam 14 – 15 derece arasında olmalı, daha aşağıya düşmemelidir.

Yılbaşı Çiçeği Budanır mı?

Yılbaşı çiçeğinin bakımı sırasında budanması da gerekir. Dalların üzerindeki çiçekler solup kuruduğunda ve yaprakları solduğunda bu bölümlerin budanarak kesilmesi, yılbaşı çiçeğinin yeniden çiçek açabilmesi için önemlidir.

Yılbaşı Çiçeğinin Toprak Değişimi

Yılbaşı çiçeğinin toprağını değiştirmek çok sıklıkla yapılmaz. Çiçeğin haline bağlı olmakla birlikte 2 yılda bir toprağı değiştirilebilir. Toprak değişiminin sıcak havaların başlangıcı olan nisan ayında yapılması uygundur. Toprak olarak ise humuslu toprak ve lifli topraklar tercih edilmelidir

yilbasi-cicegi-bakimi-nasil-yapilir

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi:

Sitemizde yüzlerce örgü modelleri ve yüzlerce bebek örgülerinin, çeyizlik lif modelleri nin videolu anlatımlarını bulabilirsiniz. Sitemizde şu içerikler bulunmaktadır.

Örgü Modelleri Lif Modelleri Havlu Kenarı Modelleri İğne Oyası Modelleri Dantel Modelleri Amigurumi Modelleri Kanaviçe Modelleri Kendin Yap Kendin Yap Fikirleri Kolay lif modelleri

Bebek Yelek Modelleri Yelek Modelleri Bebek Elbise Modelleri Bebek Patik Modelleri Bebek Şapka ve Bere Modelleri

En çok sevilen örgüler Çeyizlik örgü modelleri Amigurumi tarifleri Dıy fikirleri Geri dönüşüm fikirleri Kolay yemek tarifleri Okul öncesi çalışmaları okul öncesi