Yoğurt Yapmanın Püf Noktaları

Yoğurt Yapmanın Püf Noktaları

Evde hazırlanan, yapılan yemeklerin tadını hiçbir yerde bulamayız. Aynı şekilde evde yapılan yoğurdun tadı da hazır olarak alınandan çok daha başka, çok daha lezzetli olur. Koruyucu maddeler, süt tozlarından dolayı hazır olarak satılan yoğurtların tadı sıradan gelir, bu yüzden pek çok kişi ev tipi yoğurdu tercih etmektedir. Ancak bazıları ne kadar istese de istediği lezzette ve katılıkta yoğurt elde edemez. İşte sizin için evde nasıl yoğurt mayalanır, püf noktalarını bir araya getirdik.

yogurt-yapmanin-puf-noktalari

Yoğurt nasıl mayalanır?

Öncelikle yoğurt mayalamak için gerekli malzemeleri sizler ile paylaşacağız ve daha sonra yapılış, hazırlanış aşaması ile devam edeceğiz.

Malzemeler:

1 litre günlük inek sütü (organik bulabilirseniz daha iyi sonuç alırsınız)

1 çorba kaşığı yoğurt

Bir tutam şeker ve tuz

yogurt-yapmanin-puf-noktalari

Yoğurt mayalamanın hazırlanışı

  • Sütü çelik tencere içine alarak kaynama aşamasında 5-10 dakika kadar karıştırarak havalanmasını sağlayınız.
  • Kaynayan sütü mayalama işlemine geçebilmek için ılımaya bırakınız.
  • Ara sıra kontrol ediniz ve çok fazla soğumasına müsaade etmeyiniz. Süte parmağınızı soktuğunuzda 7’ye kadar saydığınızda parmağınızı hafif ısırıyorsa mayalama için doğru zaman gelmiş demektir.
  • Bir kaseye yoğurdu alın ve bir tutam tuz ve şeker ilave ederek çırpınız. Sütten ilave ederek tekrar çırpın ve tencereye yoğurdu alarak her yerine dağılana kadar karıştırınız.
  • Üstüne süzgeç koyarak etrafını sarınız, 3-4 saat dışarıda beklettikten sonra buzdolabına alınız. 24 saat kadar dinlendikten sonra tüketebilirsiniz.

yogurt-yapmanin-puf-noktalari

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ