Yosunun Faydaları Nelerdir? Yosun Çayı Tarifi!

İnsan sağlığına oldukça faydası olan yosun bir su bitkisidir. Yosunun nerelerde kullanıldığını daha önceden duyanlarınız vardır belki de. Ama duymayanlarınız için yosunun sağlıktan güzelliğe kadar kullanım alanlarını sizler için derledik. Bakalım yosunun faydaları nelerdir?

Yosunlar dalgalarla kıyıya vurur ve su dibinde yetişir. Kore, Japonya ve Çin gibi ülkerde kozmetik ve ilaç sektöründe kullanılmaktadır. İçerisinde C, B2 ve B6 vitaminleri bulunan yosun bağırsak rahatsızlıklarında kullanılabilmektedir. Ayrıca cilde uygulandığında ciltteki kusurları yok etmektedir. Yalnızca fazla tüketilirse ishale yol açabilmektedir. Bu nedenle yosun kullanırken dikkatli olunmalıdır.

yosunun-faydalari-nelerdir?-yosun-cayi-tarifi!
Yosunun faydaları

Yosunun Yararları Nelerdir?

  • Yosun içerisinde bulunan iyot nedeniyle kadınsal hastalıkların tedavisinde yardımcı olabilmektedir.  Ayrıca iyot trioid bezlerini de çalıştırır.
  •  Balgam söktürücü özelliği bulunan yosun üst solunum yolu hastalıkların tedavisinde kullanılır.
  • Yara ve yanık tedavilerinde de kullanılan yosun, enfeksiyon riskini azaltır.
  • Cilt üzerinde zaman içerisinde gerek yaş almadan gerekse hava şartlarından meydana gelen olumsuz değişikliklerin giderilmesinde oldukça faydalıdır. Özellikle Uzakdoğu’da yaşayan insanlar yosunun çayını ve çorbasını tüketerek genç kalabilmektedir.
  • Yosun çay olarak tüketildiğinde mide rahatsızlıklarını tedavi etmeye yardımcı olabilmektedir. Ayrıca besinlerin hazmını kolaylaştırarak ülser, reflü gibi hastalıkların oluşumunu önleyebilmektedir.
  • Bazı araştırmalara göre yosun yorgunluk ve halsizlik gibi durumların da önüne geçebilmektedir.
  • Yosunun faydaları arasında tok tutma özelliği sayesinde kilo vermede de kullanıldığı bilinmektedir.

Bu kadar faydasından bahsetmişken yosun çayı tarifi vermeden olmaz.

REKLAM ALANI
yosunun-faydalari-nelerdir?-yosun-cayi-tarifi!

Yosun Çayı Nasıl Yapılır?

Yarım yemek kaşığı bal

2 su bardağı su

Bir adet limon

5 gram yosun

Öğütülen yosunlar ve rendelenmiş limonu suyu ekleyip 5 dakika kaynatın ve ocaktan aldıktan sonra süzün. Ardından balı ekleyip karıştırın. Çayınızı sindirim sorunlarında ve mide ağrılarında tüketebilirsiniz.

Diğer birçok bitki ve yiyecekle ilgili yazıların yer aldığı Faydası Nedir kategorimizi ziyaret edebilir, ilginç bilgiler edinebilirsiniz.

yosunun-faydalari-nelerdir?-yosun-cayi-tarifi!
Yosun çayı

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ