Yumurta Kabuklarını Değerlendirme

Yumurta Kabuklarını Değerlendirme

Çoğumuzun çöpe attığı yumurta kabukları çiçek bakımı başta olmak üzere birçok alanda değerlendirebilir faydalara sahiptir. 

Çoğu kişi özellikle sabah kahvaltıları başta olmak üzere yumurta tüketir. Protein kaynağı olan yumurtanın kabukları genellikle çöpe atılır. Yumurta kabukları hem dekoratif hem de gübre anlamında değerlendirmek oldukça kolaydır. Yumurta kabuğundan küçük saksılar yapabilir, ufalayıp gübre yapabilir, dekoratif tasarımlarda kullanabilirsiniz.  Yumurta kabuklarını kullanmadan önce mutlaka temizlemeniz gerekiyor. Kaynatıp daha sonra fırınlayarak yumurta kabuklarını kullanabilirsiniz. Gübre amaçlı kullanımlarda ise direk olarak temizlemeden kullanmanız daha faydalı olacaktır.

Yumurta Kabuklarını Değerlendirme

  • Yumurta kabuklarını temizledikten sonra rondodan geçirip iyice toz haline getirin. Daha sonra ise içerisine bal, doğal yağlar ekleyerek cildinize maske yapın. Bu maske sayesinde cildiniz daha sağlıklı olacak ve yaşlanması gecikecektir.

  • Çay ve kahve lekelerinden kurtulmak için yumurta kabuklarını kullanabilirsiniz. Yumurta kabuklarını zorlu lekelerin üzerine sürdüğünüzde lekeler kolayca kaplara zarar vermeden çıkacaktır.

  • Yumurta kabuğunu toz haline getirdikten sonra direk olarak yutabilirsiniz. Veya limon, bal ile tatlandırıp ta tüketebilirsiniz. Yumurta kabuğu tüketmek vücudun kalsiyum ihtiyacını koruyacaktır ve kemik erimesi hastalığının önüne geçecektir.

  • Muz kabuğu, yumurta kabuğu, kahve ve suyu karıştırıp bitkileriniz için oldukça faydalı bir gübre yapabilirsiniz. Bu gübre bitkileri coşturacak ve solan çiçekleri kendine getirecektir.

  • Bitki yetiştiriyorsanız bahçenize ya da evdeki saksıların içerisine yumurta kabuğu koyup haşere sorununu çözebilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ