Yumurtanın Taze Olduğu Nasıl Anlaşılır?

Protein bakımından en zengin gıda maddelerinden biri olan yumurta en çok tükettiğimiz besinlerin başında geliyor. Sabah kahvaltılarının vazgeçilmezi olduğu kadar, yaptığımız hamur işlerinde de mutlaka kullanıyoruz yumurtayı. Tüm hayvansal gıdalarda olduğu gibi, hayatımızda bu kadar önemli bir yeri olan yumurtayı da taze tüketmek gerekiyor elbette.

yumurtanin-taze-oldugu-nasil-anlasilir-4

Günlük yumurtaya ulaşabilenler bu konuda çok şanslılar tabii ki. Ancak birçoğumuz yumurtayı ya marketlerden ya da semt pazarlarından alıyoruz. Paketlenmiş olarak satılan yumurtalarda üretim ve tüketim tarihleri olmasına rağmen yediğimiz yumurtanın gerçekten ne kadar taze olduğu konusunda bazen şüpheye düşüyoruz. Yumurtanın tazeliğini anlamak için birkaç püf noktası olduğunu biliyor muydunuz? Pratik bilgiler dağarcığınıza bu bilgileri not etmenizde fayda görüyoruz.

yumurtanin-taze-oldugu-nasil-anlasilir-3

Gelelim o meşhur soruya: Yumurtanın taze olduğunu nasıl anlarsınız? Doğru cevaba oldukça basit yöntemler uygulayarak ulaşmanız mümkün. Yumurtanın taze olup olmadığını anlamanın en basit yolu, yumurtayı su dolu bir bardağa koymanız olacaktır. Yumurta suyun içinde yatay durumda kalıyorsa taze olduğunu anlayabilirsiniz. Yumurta yarı yatay durumda ise, bu onun 7-8 günlük olduğunu gösterir. Eğer yumurta dik durumda suyun yüzeyine çıkıyorsa kesinlikle bayattır.

yumurtanin-taze-oldugu-nasil-anlasilir-2

Yumurtanın taze olduğunu anlamanın başka bir yolu da yumurtayı bir kaseye kırmaktan geçiyor. Taze yumurtayı kırdığınızda dağılmaz ve sarısı bombeli bir halde kalır. Rengi parlak sarıdır ve akışkanlığı da yerindedir. Bayat yumurtayı kırdığınızda ise sarısı yayılır ve hatta dağılır. Yumurtadaki akışkan görüntü de azalmıştır. Sizlere önerdiğimiz iki yöntem de yumurtanın tazeliğini anlamanız için oldukça pratik yollardır. Tükettiğimiz gıdaların tazeliği sağlığımız için çok önemli olduğundan buna dikkat etmekte fayda var hanımlar.

yumurtanin-taze-oldugu-nasil-anlasilir-1

Örgü ve el işleri başlığı altındaki kategorimizde envai çeşit örgü örnekleri ve el işi tariflerini bulabilir, istediğiniz modelleri kendiniz ya da sevdikleriniz için uygulayabilirsiniz.

yumurtanin-taze-oldugu-nasil-anlasilir-5

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ