Yün Halı Nasıl Temizlenir?

Yün Halı Nasıl Temizlenir?

Yün halı nasıl temizlenir? en değerli olan el dokuması yün halılar peki nasıl temizlenir. Bütün gün üzerinde gezindiğimiz toz, kir, halıların en dip kısımlarına kadar iniyor. Yün halı nasıl temizlenir hangi uygulamalar yapılır bir

çok sorularınızın cevaplarına çözüm bulacak yazımızın içeriğinde bulabilirsiniz. Hanımların en çok değer verdiği el dokuması halılar kullanımı hassas olan yün halılar bir o kadarda şıklığı ile evlerimize gösterişiyle şıklık katıyor. Asıl nasıl temizliğini yapmalıyız. Yıkaması biraz ve temizliği diğer halılara göre biraz farklıdır. Günlük olarak süpürge işlemi yapılması uygundur düşük devirde ve çok bastırmadan elektrik süpürgesi ile süpürmek uygundur.

Yün halı temizliği

√ Yün halıların  temizliği sıcak su kullanımı yıprata bilir halınızı soğuk su tercihiniz olmalıdır. Halınıza uygun yün halı ürünleri için uygun deterjan veya halı şampuanları tercih edebilirsiniz. Rengini doldurmaz ve yıpratmaz ağartıcı kullanımından kaçınınız. Kullanma talimatını okuyunuz ürünü öyle kullanınız.

√ Yün halınıza üzerine dökülen sıvıyı bir süngeri çok az ıslatıp bastırmadan fazla suyunu alınız, lekeleri sert silmek halınıza zarar verebilir. Renginin açılmasına neden olabilir dairesel hareketle sirkeli su yardımı ile lekeyi çıkarta bilirsiniz.

√ Yün halınızı direk güneş ışığına bırakmanız renginin solmasına neden olabilir.

√ Arap sabunu ile silme işlemi özellikle yün halınızda kullana bilirsiniz, sonrasında sirke ile silmek halınızın parlamasına ve liflerin parlamasına, mikropların ve sabun kalıntılarının gitmesine yardımcı olacaktır.

√ Beyaz sirke belkide en çok dökülen çocuklu evlerin meyve suyu lekeleri bulaşık deterjanı, su, sirke karışımı sizler için en doğal pratik çözüm olacaktır lekenin üzerine döküp yumuşak bezle silebilirsiniz.

Halılarınızı silerken bezi suya batırıp silmek halınızın daha az ıslanmasına ve doğru işlem yapmış olacaksınız, çok ıslanan halınız küf kokabilir kuruması için balkon veya odayı havalandırın, kuru işlemi sonuçlandırana kadar halı üzerinde gezinmekten kaçının liflerin ezilmesi kötü görüntü verecektir.

 

Yün Halı Nasıl Temizlenir?

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ