Yün yorgan nasıl yıkanır

Yün yorgan nasıl yıkanır

Yün yorgan nasıl yıkanır

Yün yorgan nasıl yıkanır sorusuna güzel bir makale hazırladık, yün yorgan nasıl yıkıyoruz. Yaz temizliklerinin başladığı dönem kış ayı başlamadan sıcak havada yün yastıklar, yün yorganlar havalandırılır. Bazı hanım arkadaşlarımız yıkamaktan yana küçük çocukları olanlar bazen ufaklıklar idrar kaçırma oluyor. Yün yorgan nasıl yıkanır hepimiz birbirimize soruyoruz sen nasıl yıkadın diye kimimiz makinede veya sökerek, yada bütün yorgan şeklinde hepimizin bir fikri var.

Sağlık açısından yün yorganlar tercih ediyoruz. Veya daha sıcak tutuyor kimin yöresinde yün yorgan olmadan olmaz. Bazı hanım arkadaşlarımız hazır yorgana dönüş yapıyor. Konumuz yün yorgan yıkanır mı? tabi ki yıkanıyor ve bunu güzel yıkayan  komşularımız var. Yaz temizliğinde ilk sırada yün dökümü başlıyor balkonlar yün sarkıyor bende sizlere onlardan aldığım bilgileri aktarmak istiyorum.

Yün yorgan nasıl yıkanır?

•İlk adım : yün yorgan nasıl yıkanır yorganınızı bütün yıkamak istiyorsanız. Biraz zor olabilir suyu çektikçe ağırlaşması nedeniyle çevirmek zor olabiliriz yardımcı olabilecek biri öncelikle gerekiyor. Akşamdan yün yorganınızı küvet içine yerleştirelim çok ılık su ile dolduralım biraz matik ilave edelim ve ayaklarınızla iyice çiğneyin ve bırakalım sabah aynı işlemi tekrarlayıp ve bol su ile durlayalım ve süzülmesi için yüksek bir zemine çıkaralım sonrasında iyice kurutalım kuruduğundan iyice emin olun küf ve koku yapabilir. İsterseniz vakumlu torbalar alabilir içinde muafaza edebilir. Yada ceviz yaprağı defne yaprağı koyarak saklaya bilirsiniz.

• ikinci adım: yün yorganınızı sökerek yıkamak ve azar azar yıkamak sererek kurutmak ve onları kabartma biraz zor olabilir ama en iyi temizleme yöntemi akşamdan büyük leyen içinde az matikle ile ıslatıp yada büyük küvetiniz varsa onun içinde yıkamak daha kolay olacaktır. Sıcak sudan kaçının yünleri sert olmasına sebep olabilir. En iyisi ılık su ve biraz matik ile yıkama işlemi sökülen yorgan tekrar yeteneğiniz varsa kendiniz dikebilir yada yorgancı da dikim işlemi yaptırmanız gerekiyor.

• Çamaşır makinesi atmak uygun olmaya biliyor yorgan büyük makine içine sığmayan bir durum küçük yorgan belki oda sert olma durumu ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Ben de duymuştum makinede yün yastık yıkama yaptım matik kullandım yastık çöp oldu. Makinede yıkama yaparken yumuşatıcı ile yıkayınız yoksa  sertleşir  elde yıkamak yünler için en güzeli oluyor.

• Aynı işlemleri yün yastıklarınız da uygulaya bilirsiniz.

• Sonuç olarak ister bütün yada sökerek yün yorganlarınızı yıkayabilirsiniz. sadece sıcak su ve az matiz elde yıkama için . Makinede sadece yumuşatıcı ile yıkama sonuç harika olacaktır.

Yün yorgan nasıl yıkanır

Bol temiz günler diliyoruz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 9 YORUM
 1. Deniz dedi ki:

  Yün yorgan deterjan veya sabunla yıkanmaz yanlış bilgi veriyorsunuz.Keçeleşir sertleşir.Yün elde yıkanırken belki şampuan kullanılabilir.Ben yorganlarım ince olduğu için makinaya atıyorum ve sadece yumuşatıcı koyuyorum mis gibi oluyor.

  1. Yasemin dedi ki:

   Katılıyorum

  2. Fatma dedi ki:

   Detayli anlatabilirmisiniz.kac derecede hangi program hangi devirde

 2. Özlem dedi ki:

  Tuza yatırıp bıraz bekletıyorum. Daha sonrada makınenın gozune tuz ve sırke koyarak yıkıyorum. Mıs gıbı temız vede yumusacık oluyor. Ayrıca etı matıkte cok ıyı

 3. Fazilet dedi ki:

  Çamaşır sodası ile de mis gibi oluyor. Ben köşelerini söküyorum yorganın çok pislik birikiyor, kuruduktan sonra dikiyorum köşelerini

 4. Sude er dedi ki:

  Yün yorganları sokmedende yikayabilirsiniz.ben soda yada verneli leğeni içine koyuyorum.birazda beyazlamasi için çamaşır suyu atiyorum.islattiktan sonra sabaha kadar bekliyorum.sonra güzelce durulayıp yüksek bir yere koyup suyunun akmasını bekliyorum.burdaki püf nokta si yorganın düz bir zemine serilmesidir yünlerini toplanmaması için.bir merdivenin üstüne serip ucunu azıcık balkondan sarkıtarak kurutuyorum ben merdivenin altından hava aldığı için daha iyi kuruyor.burdaki ikinci püf nokta yorganın suyunu iyice akmasını sağlamanız lazım aşmadan önce yoksa bazı yerlerinde sarı sari leke kalabiliyor.

 5. Gamze dedi ki:

  Yün yorgan tüm yıkandığı zaman kumaş rengi sararmıyormu.

 6. Mahper dedi ki:

  Merhaba yün bütün olarak makine yıkandığı zaman şelte de leke bırakır açıp telis torba konulup makinede soda ve yumuşatıcı ile üç defada yıkamayı tavsiye ederim Soda ile yıkanan yün çarpıldığı zaman ditmeye gerek kalmaz

 7. Gülseven dedi ki:

  Merhabalar bende bı iki defa yorganı bütün olarak yıkadım nekadar siksamda yine sararma oldu

BİR YORUM YAZ