Öğrenciler Merak Ediyor! Yurt mu Ev mi Daha Avantajlı?

Öğrenciler Merak Ediyor! Yurt mu Ev mi Daha Avantajlı?

Lise yaşamını başarıyla bitirerek üniversite sınavına giren ve bu sınavda da başarılı olan öğrenciler okul seçimlerini yaşadıkları şehrin dışından da yapabiliyorlar. Şehir dışından tercih yapan ve yerleşen üniversite öğrencileri okumak için gidecekleri şehirde yurt mu ev mi daha avantajlı konusunda çelişkiye düşerler. Aynı kişiler yurt mu apart mı diye de yoğun olarak düşünürler. Bugünkü yazımızı bu konuya ayırdık. Bir önceki yazımız olan Kitap Okumanın Bilinmeyen 10 Faydası! Kitap Okumak Neden Önemlidir? Başlıklı yazımızı da okumaktan keyif alacaksınız.

yurt-mu-ev-mi
Yurt mu Ev mi Daha Avantajlı

Öğrenciler için Yurt mu Ev mi Daha Avantajlıdır?

Öğrencilik yaşamında yurtta kalmak mı evde kalmak mı daha çok avantaj sağlar adlı konumuz yurt mu ev mi diye karar veremeyenlere bir nebze de olsa faydalı olacaktır. İstanbul gibi büyükşehirler öncelikli olmak üzere orta halli yurtların fiyatları 2020 yılı itibariyle tek kişilik odalarda 2.500 liradan başlayan fiyatlara geliyor. Bir odada 4 ile 5 kişinin kaldığı yurtlarda bu fiyat 1400 lira civarında oluyor. Üniversite öğrencisi gençlerin öğrenci evlerine yönelmesini sağlayan bu fiyatlar; ev arkadaşlığı sayesinde daha düşük bütçelere indirilebiliyor. Ailelerin de kafasını kurcalayan ev mi yurt mu sorusu uygun bir ev arkadaşı bulunmasıyla daha etkin bir çözüm olarak cevaplanıyor.  

yurt-mu-ev-mi
Ev mi Yurt mu Daha Avantajlı

Üniversite Öğrencileri Ev mi Yurt mu Tercih Ediyor?

Genel duruma bakıldığında özel öğrenci yurtları her ne kadar dolu olsa da üniversite öğrencilerinin birleşerek kiralık bir ev tuttuğuna sıkça rastlanıyor. Yurt mu ev mi sorusuna bu şekilde cevap bulan öğrenciler ve aileleri bu evlerde ortak yaşama adım atıyorlar. Küçük bir hesapla büyükşehirleri baz alırsak ortalama bir evin kirasının 1.500 lira olduğunu söyleyebiliriz.  Ev kiralarken 1 kira peşin, 1 kira depozito ve 1 kira da emlak ücreti olarak ödeniyor. Tabii ki depozito olarak ödenen ücret evi boşaltırken geri alınabiliyor. Aylık kirayı paylaşmak için 2 arkadaş daha bulan kişiler kira bedelini ve faturaları 3’e bölüyorlar. 1.500 lira kiraya 1.000 lira da fatura eklersek 2.500 lira eder. Bu bedel 3 kişinin paylaştığı bir evde ortalama 833 liraya denk geliyor. Bu durumda yurt mu ev mi diye karar vermekte zorlanan üniversite öğrencileri yurtlardan daha avantajlı bir rakama barınma ihtiyaçlarını karşılamış oluyorlar.

Öğrenci Yurtları Avantajlı mı
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ