Zayıf Kimseler Nelere Dikkat Etmelidirler?

Zayıf Kimseler Nelere Dikkat Etmelidirler?

Kilo sorunu deyince akla ilk gelen, kilolu olmaktır. Çoğu insan bu durumu böyle algılamakta, kilolu olmak olarak yorumlamaktadır. Ancak kilo sorununda terslik olması durumunda, zayıflığın olduğu bilinmelidir. Şişman olmak kadar zayıf olmak da insan yaşamını olumsuz etkiler. Kilo alamamaktan veya daha fazla besin tüketememekten şikâyet eden zayıf kişiler, çeşitli yolları denerler.

Günümüzde sadece kilolu insanlar sağlık sorunu yaşamamaktadır. Zayıf kişilerin sağlık sorunu yaşama olasılığı daha yüksektir. Özelikle grip, nezle gibi bağışıklıkla ilgili hastalıklara yakalanma riskleri daha fazladır. Bu durumda zayıf kişiler neler yapmalıdır?

Öncelikle uzman desteği almalısınız. Boyunuzla kilonuzun oranını gösteren vücut kitle endeksinizi öğrenmelisiniz. Bu doğrultuda almanız gereken kilo miktarına göre kilo alma diyeti uygulamalısınız. Doktorunuz tarafından tüm tahliller yapıldıktan sonra, size uygun ve size özel bir yemek listesi hazırlanmalıdır.

Kilo Aldıran Yöntemler

Zayıflık sorunu çeken kişiler, öğün atlamadan beslenmelidir. Hatta öğün aralarında birer ara öğün mutlaka olmalıdır. Kilo aldırıcı besinleri tercih etmelidirler. Mesela; et ve et ürünleri, süt, yumurta gibi besin değeri yüksek gıdalar, incir, fındık, fıstık gibi kuruyemişler, yağlı peynir, pirinç pilavı yerine bulgur pilavı gibi besinleri tüketmelidirler.

Kilo almayı engelleyen gıdalardan olan limon gibi asitli ve ekşi yiyeceklerden uzak durmalıdırlar. Bunun yerine iştahın açılması için yemeklerin içerisine çeşitli baharatlardan konulmalıdır. Hoş koku veren baharatlar, iştahınızın açılmasına yardımcı olacaktır.

Bunların yanı sıra, kahve, çay gibi içecekleri günde 2 – 3 defadan fazla tüketmemeye dikkat etmelisiniz. Yemek kontrolünüzün yanında mutlaka spor yapmalısınız. Kilo alırken spor sayesinde sağlam bir vücuda sahip olmanız için bu konu önemlidir. Aynı zamanda spor esnasında kaybettiğiniz kaloriyi almak için daha fazla yeme isteğiniz meydana gelecektir. Bunlara ek olarak, yüzme sporu tavsiye edilmektedir. Yüzme esnasında vücudun her bir organı ayrı ayrı hareket halinde olacağı için, yeme ihtiyacı hissetmenizi sağlayacaktır.

 

ETİKETLER:
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ