Ani Kilo Kaybı Neden Olur? Zayıflama Nedenleri!

Her ne kadar genellikle kilo vermek isteyenlerin sayısı çok olsa da hızlı kilo vermek gibi sorunla karşılaşan kişilerin sayısı da az değildir. Ani kilo kayıpları çeşitli rahatsızlıkların habercisi olabileceğinden bu durumla karşılaşanların zaman kaybetmeden mutlaka doktora görünmesinde fayda vardır. Canimanne.com olarak daha önce yayınlanan içeriklerimizden olan Kilo Almak için Doğal Yöntemler başlıklı yazımızı da önerebiliriz. Bu yazımızda zayıflama nedenleri ve ani kilo kaybı neden olur gibi soruları cevaplamaya çalışacağız. Ancak kendi kendinize bunun nedenini anlamanızın mümkün olmadığını, bunun çözümünün doktorda olduğunu da bir kez daha belirtmek isteriz.

zayiflama-nedenleri
Zayıflama Nedenleri

Ani Kilo Kayıpları Zararlı mı?

Normalden kilolu olan pek çok kişi bu kilolarından kurtulmak için çeşitli yollara başvurur. Uygulanan diyet programları bunların başında gelir. Kilo sorununun bazı hastalıklara davetiye çıkarttığı bilinir. Ancak bunun tersi olarak ani kilo kayıpları da tehlikeli olabilir. İstemsizce kilo veren kişilerin bu durumunun altında yatan zayıflama nedenleri mutlaka araştırılmalıdır. Aşağıda uzmanların görüşlerinden derlenen bazı zayıflama sebepleri sıralanmıştır.

zayiflama-nedenleri
Hızlı Kilo Vermek

Zayıflama Nedenleri Nelerdir?

Doktorlar tarafından ani kilo kaybı yaşayan kişilere yapılan tetkikler sonucunda aşağıdaki sebepler zayıflama nedenleri olarak belirtiliyor.

  • Uzun süreli hastane tedavisi gören hastaların yetersiz beslenmesi zayıflama nedeni olarak gösteriliyor. Yetersiz ve az beslenme sürecinin uzaması kilo kayıpları başta olmak üzere kişilerin sağlığını olumsuz yönde etkiliyor.
  • Kas sağlığını korumayı ihmal eden ve vücudunda kas kaybı yaşayanlarda ani kilo kaybı da beraberine geliyor. Bunun sonucunda güç ve enerji kayıpları da yaşanıyor. Kas kaybını önlemek için protein ve D Vitamini ağırlıklı besinleri tüketmek gerekiyor.
  • Kanser hastalığı olan kişilerin ani kilo kaybı yaşadığı ve zayıflama nedenleri arasında kanser hastalığının geldiği biliniyor.
  • Ani kilo kaybı tiroid sorunu ile birlikte de görülüyor. Bu hastalık vücudun normalden çok daha fazla kalori yakmasına neden olarak kilo kaybına sebep oluyor.
  • AIDS ve HIV gibi hastalıklar da ani kilo kayıpları yaşanması olarak karşımıza çıkıyor.
  • Midenin iç bölümünde ve ince bağırsağın iç tabakasında ortaya çıkan ülserler kilo kaybının nedenleri arasında sayılıyor.
  • Depresyon gibi psikolojik sorunlar yaşayan kişiler ani kilo kayıpları ile karşılaşabiliyor.
  • Şeker hastalığı her ne kadar daha çok obezite hastalığı ile anılsa da bazı hastalarda istemsiz kilo kayıpları doğurabiliyor.
  • Vücuttaki parazitler de kilo verimine yol açabiliyor.
zayiflama-nedenleri
Ani Kilo Kaybı Zararlı mı?
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ