Canım Anne

Zekat ne zaman verilir

Zekat ne zaman verilir

Zekat ne zaman verilir ? Kimlere verilir ? Kimlere farzdır ?

Zekat ramazan ayında verilmesi farz olmuş fakirden yoksula verilen malının artışı olmaktadır.

İslamın şartlarında olan zekat ramazan ayında boyunca zenginden fakire yardımlaşma verildikçe malının mülkünün çoğalmasıdır.

Zekat kelimesinin anlamı çoğalma, artma, bereket, temizlik olarak anlamları gelmektedir. Zekat dinen zenginlik ölçüsü olarak kabul edilmiştir. Zekatın verilmesi için şartlar gerekmektedir malın gerçek sahibi bir yıl üzerinden geçmesi, borç ve asıl ihtiyacından fazlasının olması gerekmektedir.

Hadislerde belirtilen zekat miktarları, temel ihtiyaçlarımızın dışında verilecek miktar. Altında (80) gr devede 5, sığırda 30, davar da 40 olmaktadır.

Zekat ne zaman verilir

Kur’an-ı kerim’ de belirtilen şartlarda kişilere verilmektedir. Bunlar; miskinler, fakirler, borçlular, yolda kalmışlara, allah yolunda cihad edenlere verilmektedir.

Miskin ve fakir temel ihtiyaçlarının dışında başka bir maldan nisap miktarına sahip olmayan kimsedir. Temek ihtiyacı dışında artıcı vasıfta olsun ister olmasın, herhangi maldan nisap miktarına sahip olan, fakir ve miskin kapsamında olmadığından dolayı zekat verilmez.

Borçlu olan kişi kul hakkı olarak borcu olan ve borcunu ödeyeceği maldan başka nisap miktarı bulunmayan kişidir.

Yaşadığı yerde malı bulunsa da yolda kalmış kişi yolculuk esnasında parasız kalan parasına ulaşma durumu olmayan kişidir. Bu kişiye malına ve yaşadığı yere ulaşacak kadar ihtiyaçlarına yetecek kadar zekat verilebilir. Bu günün şartlarında yolcu olan kişi istediği zaman banka ve banka karttı ile ulaşma imkanı varsa o kişiye zekat verilmez.

Dua ve islam konularına ulaşmak için linkimize tıklamayı unutmayız. Bizleri sosyal hesaplarınızda beğeni, paylaşımlarla desteklerseniz çok mutlu oluruz.

Farkı konu arayanlar için nazara karşı okunacak dualar içeriğine bakmanız yeterlidir. Linke tıklamayı unutmayınız.

Zekat nedir ? ne zaman verilir ? VİDEO ANLATIM

CNN TÜRK YOUTUBE KANALINA BU GÜZEL VİDEO İÇİN ÇOK TEŞEKKÜR EDİYORUZ.
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ