Zorlu Lekeleri Çıkarmak için Pratik Bilgiler

   En sevdiğimiz kıyafetlerimizde veya eşyalarımızın üzerinde lekeler oluştuğunda, onları çıkarmak için çeşitli yollar deneriz. Kolay çıkan lekeler olduğu gibi yağ, meyve suyu ve kan lekesi gibi zor çıkan lekelerde mevcuttur. Bunlar için farklı çözüm yolları mevcuttur. Birçok kimyasal kullandığımız halde iyi sonuç almadığımız anlar çok fazlasıyla olmuştur. Zorlu lekeleri çıkarmak için birçok pratik doğal çözüm yolları mevcuttur.

zorlu-lekeleri-cikarmak-icin-pratik-bilgiler-5

Zor çıkan lekelerden biri de kan lekesidir. Kan lekesini kurumadan yıkarsanız kolaylıkla çıkacaktır. Kurumuş bir kan lekesini çıkarmak için ise kan lekesi olan kıyafetinizi soğuk suyun içinde bekletiniz. Eğer hale çıkmadıysa suyun içine amonyak ekleyip bekletiniz.

zorlu-lekeleri-cikarmak-icin-pratik-bilgiler-4

Buna rağmen hale çıkmadıysa denenmiş bir yöntem olan hint yağını deneyebilirsiniz. Eczaneden alacağınız oksijenli su da kan lekeleri için etkili olacaktır.

zorlu-lekeleri-cikarmak-icin-pratik-bilgiler-3

 

Diğer bir zorlu çıkan leke ise mürekkep lekesidir. Özellikle de annelerin kabusu olan mürekkep lekesini çıkarmak için birçok farklı doğal çözüm yolu mevcuttur. Bunlardan bir kaçını sizin için yazacağız. Mürekkep lekesi çıkarmak için leke olan kıyafetinizin, lekeli kısmını süte batırıp birkaç dakika bekletebilirsiniz. Lekenin üzerini limon ve şekerle ovabilirsiniz. Aynı zamanda ispirto da mürekkep lekeleri için etkili olan bir maddedir. Aynı zamanda leke üzerine sirke ve tuz ekleyerek ovunuz daha sonra ise ılık suda sabunla çitileyiniz. Bu yöntemlerden herhangi birini kullanarak mürekkep lekelerinden kurtulabilirsiniz.

zorlu-lekeleri-cikarmak-icin-pratik-bilgiler-2

Bir diğer zorlu leke ise çimen lekesidir. Herkes çimenlerde yuvarlanmaya bayılır. Ancak özellikle de açık renk kıyafetlere bulaşan çimen lekesi kadınların kabusudur. Bundan sonra kabusunuz olmayacak, doğal çözüm yollarını deneyerek rahatlıkla kurtulacaksınız. Lekenin üzerine limon kolonyası döküp bekleyin ve durulayın. Ya da patatesin içerisindeki nişastadan yararlanın. Yarım şekilde patatesi kesip lekenin üzerine koyup bekletin.

zorlu-lekeleri-cikarmak-icin-pratik-bilgiler-1

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ