Canım Anne

1 Yaş bebek Beslenmesi Hakkında Merak Edilenler!

1 Yaş bebek Beslenmesi Hakkında Merak Edilenler!

Anneler doğum yapmalarından itibaren, hatta henüz hamileyken bebek beslenmesi ile ilgili bir araştırma içine girerler. Bu araştırma çoğu zaman büyüklerden ve daha deneyimli annelerden edinilen bilgiler olsa da artık günümüze internetten bilgi alarak bebeklerin beslenmesi şekillenmektedir. Bebek doktorlarının ve uzmanlarının tavsiyelerinden derlenen yazılarımız sizlere bebeğinizin beslenmesi konusunda fikir verecektir. 1 yaş bebek beslenmesi ile ilgili ihtiyacınız olan bilgiler ve bebek beslenmesinin püf noktaları yazımızın devamındadır.

Bebek Beslenmesinin Püf Noktaları

 • Çocuk doktorları ve tüm uzmanlar tarafında bebeklerin en az 6 y boyunca emzirilmesi öneriliyor.
 • Bebek beslenmesinin püf noktaları arasında doğru ve sağlıklı beslenen anne babaların çocuklarının da bebeklikten itibaren bu alışkanlığı kazandıkları yer alıyor. Yani her konuda olduğu gibi anneler ve babalar beslenme konusunda da örnek olmalıdır.
 • Anne sütünden sonra süt ve yoğurt, peynir gibi süt ürünlerinin düzenli olarak bebeklere verilmeye başlanması kemik gelişimi için önemlidir.
 • Kırmızı et, tavuk, balık, yumurta ve baklagiller gibi besinler protein açısından zengin olduklarından bebekler için de önemlidir.
 • Bebeklerin vitamin ve mineral alımında sebze ve meyvelerin önemi atlanmamalıdır.
 • Günlük karbonhidrat alımı ekmek ve tahıllardan sağlanabilir.

1 Yaş Bebek Beslenmesi Nasıl Olur?

12 aylık yani 1 yaşında olan bir bebek artık neredeyse her şeyi yiyebilir hale gelmiş demektir. Bebeğin sağlıklı ve dengeli beslenme alışkanlığı kazanması için her besinden yararlanmasını sağlamaya çalışmak bu dönem anneleri oldukça zorlar. 1 yaş bebek beslenmesi nasıl olur? Sorusu anneler tarafından eminiz oldukça zor olduğu şeklinde yanıtlanacaktır. Bebeklerin zor yemek yemesi, verilen her yiyeceği yemek istememesi bu aylarda sık karşılaşılan bir durumdur. Bu nedenle annelerin azimle ve sabırla davranması, pes etmeden belirli bir beslenme düzeni oturtması 12 ay bebek beslenmesi için önemlidir. Küçük yaşlarda doğru beslenme alışkanlığının ve düzeninin kazandırılması gelişime ve ileriki yaşamda sağlıklı olmayı sağlayacaktır.

12 Ay Bebek Beslenmesi Püf Noktaları

 • Bebeğinize örnek olun.
 • Yemeğin bir oyun değil ihtiyaç olduğunu bebeğinize öğretin.
 • Bebeğinize zorla yemek yedirmeye çalışmayın. Yemek istemediği yemekleri azar azar bölerek yedirmeyi deneyin.
 • Bebeğinizin yemek tabağı, kaşığı, çatalı ve bardağı renkli, eğlenceli ve dikkatini çekecek şekilde olsun.
 • Yemek aralarında şeker, çikolata yerine sağlıklı atıştırmalıklar yedirin.

Bebeğinize mutlaka sofrada yemek yedirin. Bu alışkanlık bu dönemlerde kazandırılır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ