18 Aylık Bebeklerin Gelişimi Nasıldır? 18 Aylık Bebek Neler Yapar?

18 Aylık Bebeklerin Gelişimi Nasıldır? 18 Aylık Bebek Neler Yapar?

Bebek bakımı ile ilgili merak edilenler arasında bebeklerin hangi aylarda neleri yapabildikleri, gelişimlerinin hangi aylarda nasıl ilerlediği gibi konular da yer alır. Bebek gelişimi ile ilgili 18 ay bebek gelişimi konusunu merak eden annelerin bu sorusunun detaylı cevapları yazımızın devamındadır.

18 Aylık Bebek Gelişimi

18 aylık ani 1.5 yaşında olan bebeklerin en hareketli dönemlerinden biri bu dönemdir. 18 aylık olan bebeklerde beslenme düzeni değiştiği gibi uyku düzeni değişir, ilgi alanları farklılaşır, oynadıkları oyunlar değişir ve odak noktaları değişir. Annelerin sabırlı olmaları gereken önemli dönemlerden biri bebeklerinin 18 alık olduğu dönemdir.

18 Aylık Bebek Kaç Kilo Olmalı?

Sağlıklı ve 18 aylık bebek kaç kilo olmalı? sorusu da annelerin merakını uyandırır. 18 aylık bir bebeğin kilosu kızlarda 10.2 kilogram civarında, erkeklerde de 10.9 kilogram civarında olmalıdır. 18 aylık bebek boyu ise kız bebekler için 80.7 santimetre, erkek bebekler için de 82.3 santimetre kadardır. 18 aylık bebeğin baş çevresi uzunluğu kızlar için 46.2 santimetre, erkekler için 47.4 santimetre olarak belirtilebilir. Ancak bu ölçüleri genetik faktörleri de hesaba katarak incelemekte fayda vardır.

18 Aylık Bebekler Neler Yapar?

Anne – babalar çocuklarının gelişimini gün gün, hatta saat saat takip ederek değişiklikleri fark etmeye çalışırlar. Gelişimine devam eden bir bebek sürekli olarak değişiklikler gösterir. 18 aylık bebek neler yapar? Sorusu koşabileceği, artık çatal ve kaşığı tek başına kullanamaya başlayabileceği, topa tekme atabileceği şeklinde cevaplanabilir.

18 Aylık Bebekler Ne Kadar Konuşur?

Bebeklerin her ay kelime dağarcıkları biraz daha genişler ve yeni kelimeler öğrenerek söylemeye başlarlar. 18 aylık bebekler 50 civarında kelime bilebilir. İlgiyle orantılı olarak değişen bu sayı bazı bebeklerde çok daha fazla olabilir. Bu aylarda bir bebek artık tek seferde söylenen iki aşamalı komutları yerine getirmeye, işaret edilen bir şeye doğru gitmeye, sorulduğunda kendi vücudundaki bir başkasının vücudundaki bir yeri göstermeye, resmi gösterilen objeleri tanımaya başlamıştır. 18 aylık bebeklerle iletişim kurmak kendi isteklerine bağlıdır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ