Acı Biber Elimizi Yakarsa Ne Yapmalıyız?

Acı Biber Elimizi Yakarsa Ne Yapmalıyız?

Mutfakta yemek yaparken bayanların karşılaştığı sorunlardan biri de acı biberlerin neden olduğu yanmadır. Biberi kesmeden acı olup olmadığını anlamak mümkün değildir. Bunun için kesmeye başlamadan önce eldiven kullanmanız bu riski ortadan kaldıracaktır. Peki ama acı biber elimizi yakarsa ne yapmalıyız? Bunun ile ilgili birkaç püf noktasına ve tavsiyeye uymanız sizi bu sorundan kısa sürede kurtaracaktır.

Acıyı dindirmek için bayanların çoğu hemen suya tutmaktadır. Bu aslında işe yaramayacaktır. Çünkü yanmaya neden olan madde yalnızca yağda ve alkolde eridiği için yıkamak, suya tutmak çözüm olmayacaktır. Bu yüzden yanma hissinden kurtulmak için yağ ya da alkol kullanılmaktadır.

Elinizi zeytinyağı ve ayçiçeği yağı ile bolca kullanarak ovunuz ve birkaç dakika bekledikten sonra elinizi sabun ve su yardımı ile ovalayarak yıkayınız. Bu işlem sonucunda acı dayanılabilir hale gelecektir. Tekrar yanmaya başlarsa eğer işlemi yeniden yapınız. Bir saat sonra acı tamamen kaybolacaktır.

Acı biberden dolayı yanan elinizi alkol ile ovarsanız eğer acı ve yanma hissinden kurtulursunuz. Önce alkol ile ellerinizi iyice ovunuz birkaç dakika bekleyip bol ve soğuk su ile yıkayınız.

Bir limonu ikiye bölün ve suyunu sıkarak tüm elinizi veya yanan bölgeyi iyice ovunuz. Bu işlemi soğuk limon ile yaparsanız daha etkili olacaktır. Ardından bol su ile yıkayın.

Ellerinizi soğuk süt veya yoğurt ile ovunuz ve birkaç dakika kadar bekletiniz. Ardından soğuk su ile iyice yıkayınız.

Yanık kremleri de acı biberlerin neden olduğu acı ve yanma hissini en aza indirirler. Bunun için üretilen yanık kremlerini de kullanabilirsiniz.

ETİKETLER:
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ