Adet Kanamasının Az Olması Neden Olur?

Adet kanamasının az olması kadınların yaşadığı önemli sorunlardan biridir. Çünkü adet kanaması az olması durumunda hamile kalma ihtimalinin de düşük olup olmadığı merak edilir. Kadınlarda ergenlik döneminde başlayan adet kanamaları aylık olarak gerçekleşir. Kanamalar ortalama 3 gün ile 7 gün arasında sürer. Bir önceki ve bir sonraki adet kanamasının arası ortalama 21 gün ile 35 gün arasıdır. Bu periyotlardaki kanamalar kimi nedenlerden dolayı az ya da çok olabilir. Adet kanamasının az olması kadınlarda hamile kalamama korkusuna yol açar. Yazının devamında az adet kanaması nedenleri ve az olması halinde hamile kalmaya engel olup olmadığı sorusu cevaplanmıştır. Adet Sancısını Geçirme Yolları başlıklı yazımız da ilginizi çekebilir.

adet-kanamasinin-az-olmasi
Adet Kanamasının Az Olması

Az Adet Kanamasının Nedenleri Nelerdir?

Az adet kanaması çeşitli sebeplerle ortaya çıkar. Adet kanamasının az olması nedeni kadın hastalıklarından olabileceği gibi bazı faktörler de buna etki eder.

  • Psikolojik sorunlar ve yaşanan yoğun stres vücutta pek çok rahatsızlığa neden olur. Adet dönemlerindeki kanama miktarının az olması da bunlardan biridir. Çünkü stres hormonal dengeye olumsuz etki eden bir faktördür.
  • Adet kanamasının az olması hormon bozukluğu ile ilgili olabilir. Hormanlar; travma, stres, yaşanan duygusal şoklar gibi sebeplerden etkilenir.
  • İlerleyen yaşlarda henüz menopoza girilmemiş olsa dahi adet kanaması azalır. Doktorlar bunun normal bir durum olduğunu söylerler.
  • Adet kanamasının normal düzeyde olması için vücutta belirli miktarda yağ olması gerekir. Aşırı zayıf kişilerde yağ oranı az olduğundan adet kanamasının az olması hali de görülür.
  • Genetik bazı faktörlerde adet dönemlerinde kanamanın az olmasına yol açar.
  • POKS olarak kısaltılan Polikistik Over Sendromu ve Hipertiroidi adet kanaması az olması sebeplerinden biridir.
  • Kullanılan doğum kontrol ilaçları adet kanamalarını azaltabilir.
  • Rahimde yara olması, rahim ağzında darlık ve rahim içinde yapışıklık durumlarında adet kanaması az olması görülür.
adet-kanamasinin-az-olmasi
Az Adet Kanaması

Adet Kanamasının Az Olması Hamileliğe Engel Olur mu?

Adet kanamasının az olması sebebi kadın hastalıkları ile bağlantılı ise hamilelik için engel teşkil edebilir. Böyle bir durumda mutlaka kadın hastalıkları uzmanına başvurulmalıdır. Az adet kanamasının nedeni önemli bir sorun olabileceği gibi basitçe tedavi edilebilen sebepler de olabilir. Bu gibi durumlarda doktorlar ilaç tedavisi ile çözüm yoluna giderler.

adet-kanamasinin-az-olmasi
Az Adet Kanaması Hamileliğe Engel mi?

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ