Adet Sancısını Geçirme Yolları

   Adet öncesi sancı çoğu kadında yaşanan bir reaksiyondur. Adet dönemi kadınların aylarını en tatsız geçirdikleri dönemdir. Bazı kadınlarda bu sancılar şiddetli olurken bazılarında daha hafif seyretmektedir.

Bazı kadınlarda adet öncesi dönemde sancıların yanına sıra kusma, bel ağrısı, sinirlilik, kramplarda eklenmektedir. Bazılarında bu belirtiler çok az seyrederken bazılarında çok ağır geçmektedir. Eğer çok fazla adet sancısı çekiyorsanız bir doktora görünmeniz iyi olacaktır. Ağır adet sancıları rahim tümörünün bir belirtisi olabilir.

adet-sancisini-gecirme-yollari

Adet sancısı döneminde çoğu kadın ağrı kesici ilaçlara sığınmaktadır. Ancak çoğu zaman olumsuz sonuçlar doğurmaktadır. Ya ağrıyı daha fazla artırmakta ya da adet kanamasını hızlandırmaktadır. Bu yüzden bilip bilmeden, doktor kontrolünde olmadan ilaç kullanmanızı önermeyiz. Bu yüzden ilaç kullanmak yerine doğal çözümler tercih edebilirsiniz.

adet-sancisini-gecirme-yollari-4

Bazı egzersizlerin adet sancılarına iyi geldiği bilinmektedir. Bu dönemde kafeinli içecekler olan çay ve kahve tüketimini azalmanız ve fazla ayakta durmamanız ağrılarınıza iyi gelecek bu dönemi daha sorunsuz atlatmanıza yardımcı olacaktır. Bol su içmekte yine tavsiye edilen öneriler arasında yer almaktadır.

adet-sancisini-gecirme-yollari-3

  Adet sancılarınızı azalmak için sıcak duş alabilirsiniz. Ağrılarınızın hafiflediğini göreceksiniz. Banyo yapamayacak kadar çok ağır ağrılarınız var ise ağrı olan bölgenize veya ayaklarınıza sıcak su torbası koymak iyi gelecektir. Ancak sıcak su torbasını direk karnınıza koymayınız havlu üstünden koymanız daha iyi olacaktır. Hafif egzersizler yaparak ağrılarınızı az da olsa hafifletebilirsiniz.

adet-sancisini-gecirme-yollari-2

Ağrı olan bölgenize masaj yapmakta bir çözüm önerisi olabilir. Adet döneminizde yeterli ve düzenli uyku çok önemlidir. Kendinizi daha iyi hissetmek ve daha dinç olmak için uykunuzu almış olmanız gereklidir. Bu yüzden erken yatıp iyice dinlenmek de size yine iyi gelecektir. Eğer imkanınız var ise gündüz 1 2 saat uyuyarak da ağrılarınızı hafifletebilirsiniz.

adet-sancisini-gecirme-yollari-1

ETİKETLER:
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ