Bebek Bakımın Püf Noktaları

Doğum sonrası eve ilk gelindiğinden neler yapılacağı, nasıl bakım yapılacağı hemen hemen her anne baba için endişe kaynağı olmaktadır. Özellikle de ilk çocuklarda daha fazla hissedilmektedir. Doğum sonrası döneminizi doğum öncesinde planlar, gerekli düzeni evinizde sağlarsanız sizin için daha iyi olacaktır. Stres ve gerginliğinizi azaltacaktır. Bebek bakımı, emzirme sıklığı, tırnak kesimi gibi konularda eğitici kitaplar okuyarak doğum sonrası döneme psikolojik olarak hazırlanırsanız daha az endişe duyarsınız.

bebek-bakimin-puf-noktalari-5

Emzirme Düzeni: Emzirme düzeni ilk zamanlarda bebek ne zaman emmek isterse emzirilmelidir. Az emzirilen yeni doğan bebeklerinde sarılık gözlenmektedir. Bu yüzden gündüzleri 2 saati geçmeden emzirmeniz iyi olacaktır. 6. aya kadar gece beslenmeleri de düzenli olmalıdır. Emzireceğiniz zaman her iki göğsünüzü de emzirmenizi tavsiye ederiz.

bebek-bakimin-puf-noktalari-4

Dışkı İdrar Sıklığı: Yeni doğan bebeklerinin dışkı sıklığı çok fazladır. Günde 7-8 kere dışkılama normal sayılmaktadır. 1-2 ayı geçtikten sonra dışkılama düzene girecek günde 2-3 sayısına düşecektir. Her gün düzenli olarak dışkı olması iyi beslendiği anlamına gelmektedir.

Alt Değiştirme: Bebeklerin altını sık sık değiştirmek iyi olacaktır. Islak ve kirli olan bez bebeğinizi rahatsız edeceği için rahatsız ve huzursuz olacaktır. Özellikle de beslenme ve uyku zamanı geldiğinde temiz olması önemlidir. Bebeğiniz pişik olmuş işe zeytinyağı veya pişik kremi kullanmanızı öneririz.

bebek-bakimin-puf-noktalari-3

Göbek Bakımı: Bebeklerin göbek bağları 5-15 gün arasında genellikle düşmektedir. Göbek düşene kadar göbek çevresinin temiz ve kuru olması önemlidir. Alkollü pamukla veya alkollü spreyle temizlemeniz kurumasını kolaylaştıracaktır.

bebek-bakimin-puf-noktalari-2

Bebek Banyosu: Bebek banyosu göbek düştükten 1-2 gün sonra yapılması daha uygun olacaktır. Bebeğinizi gün aşırı yıkamak yeterli olacaktır. Yıkadığınız su bebeğinizin cildini yakmayacak ılıklıkta olmalıdır.

Oda Isısı: Zamanında doğan bebekler için 21 derece oda sıcaklığı idealdir. Çok fazla giydirmek ve sıcak tutmak yararına değil bebeğinizin zararına olacaktır.

bebek-bakimin-puf-noktalari-1

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ