Adet Öncesi Sendromu

Adet dönemi kadınların çilelerinden biridir. Adet döneminde çektiğimiz sancılar ağrıların yanı sıra birde daha olmadan veya olamadan önceki dönemde çekilen sıkıntılar vardır.

Depresyon, aşırı sinirlilik hali, gerginlik gibi birçok etken adet öncesi dönemde gözükmektedir. Adetin olmasından birkaç gün içinde kaybolsa da sosyal ve günlük hayatımızı olumsuz yönde etkilemektedir. Bu süreci daha iyi geçirebilmek için birkaç tedbir alınabilir.

adet-oncesi-sendromu-5

Adet öncesi gerginlikler sakarlık ve ağlama krizlerine neden olabilmektedir. Adet öncesi gerginlik sendromu baş ağrısı, uykusuzluk, gerginlik, göğüslerde hassasiyet, halsizlik, kasık ağrısı, sakarlık, ağlama krizleri gibi davranışsal değişikliklere neden olmaktadır.

adet-oncesi-sendromu-4

Her kadında adet öncesi dönemde mutlaka bazı belirtiler ortaya çıkmaktadır. Bu belirtinin amacı kadının adet olacağını bilmesi ve bu yüzden hazırlıklı olmasını sağlamaktır. Bu belirtiler çoğu kadında rahatsız etmeyecek dozda olur. Ancak çok nadir de olsa bazı bayanlarda dayanılmayacak hal alabilmektedir. Bazı kadınlarda hafif de olsa hafıza kaybı olabilmektedir.

adet-oncesi-sendromu-3

Adet öncesi gerginlik sendromu yaşayan bayanların yumurtalıkları düzenli çalışıyor demektir. Bu belirtiler yumurtalığı düzgün çalışan bayanlarda daha sık gözlenmektedir. Bu sendrom yumurtlama olmadığı dönem olan menopoz döneminde görülmemektedir.

adet-oncesi-sendromu-2

Bu sendrom sorunu için bazı önerileri dikkate alırsanız etkisini azaltabilirsiniz. Durumu ciddi ve ağır sendrom yaşayan bayanlar doktor yardımı almalıdır. Düzenli beslenmek bu sendromun azalmasını sağlayacaktır. Az ve sık yemek yerseniz, dengeli beslenirseniz bu sendromdan en az oranda etkilenirsiniz. Alkol, sigara gibi kötü alışkanlıklardan durmanız bu sendromdan etkilenmenizi azaltacaktır. Aynı zamanda düzenli egzersiz, spor veya yürüyüş yapmanız da faydalı olacaktır.

  Adet öncesi dönemde yaşanan gerginlik hissi sizinde kabusunuz olmakta çıkabilir. Bunlara dikkat ederseniz daha rahat ve stressiz bir adet dönemi geçirirsiniz.

adet-oncesi-sendromu-1

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ