Alkali Diyeti

Alkali Diyeti

Her gün yeni bir diyet listesiyle karşı karşıya kaldığımız şu günlerde, beslenme uzmanlarının ısrarla üzerinde durduğu alkali diyet ile sizleri de tanıştırma gereği duyduk hanımlar. Alkali diyetteki amaç, insan vücudunda bulunan PH değerinin asit yönünü alkali yönüne çevirmektir. Gelin dilerseniz hangi gıdalar alkalidir birlikte bir göz atalım.

alkali-diyeti-5

*Kök sebzeler: Çin tıbbında mineral ve vitamin açısından daha zengin olduğu düşünülen kök sebzelerden özellikle kırmızı, siyah ve beyaz renkteki olanlar alkali özellikler taşır. Bunlar arasında pancar, turp, şalgam ve havucu sayabiliriz. Bu sebzeleri isterseniz çiğ, isterseniz 15-20 dakika haşlayarak yediğinizde tokluk hissi oluştuğunu göreceksiniz.

alkali-diyeti-4

*Lahanagiller: Brokoli, karnabahar, lahana, Brüksel lahanası gibi sebzeleri çeşitli soslar eşliğinde tüketebilirsiniz.

*Yeşil yapraklı sebzeler: Kara lahana, pazı, ıspanak tercih edilebilir. Ispanak içerdiği K vitamini ve folik asit içermesinin yanı sıra vitamin, mineral, antioksidan ve lif de içerir. Bu sayede sindirim ve görüşünüz bile iyileşebilir.

alkali-diyeti-3

*Sarımsak: Tek kelimeyle sarımsağın mucize bir besin maddesi olduğunu söyleyebiliriz. Sarımsağın, tansiyonu düşürmek, karaciğeri temizlemek ve hastalıklarla savaşmak gibi faydalarının yanına alkali etki yapan bir yiyecek olmasını da ekleyebiliriz.

*Kırmızı biber: En alkali gıdalar arasında yer alan kırmızı biber endokrin fonksiyonunu düzenleyici enzimler içerir. A vitamini deposu olmasıyla birlikte antibakteriyal etkisi de vardır. Bu vesileyle strese ve çeşitli hastalıklara yol açan serbest radikallerle savaşmaktadır.

alkali-diyeti-2

*Limon: Limon en yüksek alkali etkiye sahip gıdaların başında gelmektedir. Doğal bir dezenfektan olarak yaraları iyileştirirken asidik etki ve virüsle alakalı durumlarda hızla rahatlama sağlayabilir. Öksürük, soğuk algınlığı, grip ve mide yanmasında da benzer bir etki yapar. Ayrıca karaciğeri yeniler ve vücudun detoks yapmasına yardımcı olur.

alkali-diyeti-1

ETİKETLER:
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ