Amigurumi Kelebek Yapılışı

Amigurumi Kelebek Yapılışı

Amigurumi bilinen adıyla örgüden oyuncak yapımı tekniğidir. Eskiden de var olan bu teknik diğer örgüler kadar uğraşılmadığı, ilgilenilmediği için ilerlemesi de yavaş olmuştur. Günümüzde el örgüsü, el emeği ürünlere verilen değerin yeniden artmasıyla birlikte amigurumi de yeniden canlanmış ve yeni modeller ile hayat bulmuştur. Birbirinden şık ve sevimli modelleri olan amigurumi oyuncaklarına çocuklarda fazlasıyla ilgi duymaktadır.

amigurumi-kelebek-yapilisi-5

Hem kullanışlı hem de sağlıklı olması açısından son zamanlarda anneler tarafından da sıkça tercih edilmeye ve yapılmaya başlamıştır. İlk bakışta yapımı zor gibi gelse de aslında tığ işi bilen her bayanın rahatlıkla yapabileceği modellerdir.

amigurumi-kelebek-yapilisi-4

Amigurumi kelebek yapılışı da en çok tercih edilen modeller arasındadır. Örgü kelebek yapılışı için gerekli olan malzemeler ise beyaz, mor, siyah iplik, makas, siyah boncuk, iğne, tığ ve boncuk elyaf bu modelimiz için yeterli olacak olan malzemelerden biridir. Öncelikle keleğin gövdesini beyaz iplik kullanarak sık tığ işi örgü modeli ile bütün şekilde örüyoruz ve içini elyaf ile dolduruyoruz.

amigurumi-kelebek-yapilisi-3

Daha sonra ise iki adet alt kanat, iki adet üst kanatın örülmesine geçiyoruz. Mor renk iplik ile örmeye başladığımız yuvarlak formlu kanadı iki üç sıra sık tığ işi ile mor renkle ördükten sonra beyaz iple devam edip beş sıra ördükten sonra tamamlıyoruz. Daha sonra ise dış tarafına yine mor renk ile zincir çekip kenar yapıyoruz.

amigurumi-kelebek-yapilisi-2

Bu şekilde dört tane kanat yapıp örmüş olduğumuz kelebeğin gövdesine iki tane yukarı, iki tane aşağı gelecek şekilde kanatlarımızı gövdesine dikiyoruz. Yine mor renk ipliği kullanarak daha sevimli görünmesi için kelebeğimize örgüden küçük bir saç yapıp kafasına ekliyoruz. Siyah boncuk ile gözlerini yapıyoruz. Siyah nakış ipliği kullanarak da ağzını yapıp modelimizi bitiriyoruz.

amigurumi-kelebek-yapilisi-1

ETİKETLER:
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ