Ananasın Bilinmeyen Faydaları

Ananasın Bilinmeyen Faydaları

Gıda satışı yapılan yerlerde ara ara görebildiğimiz ananas, oldukça yüksek bir besin değerine sahiptir. Meyveler arasında en besleyici olanlardandır. Güneydoğu Asya ve Güney Amerika iklimlerinde yetişen ananas, çok hafif mayhoş olmasının yanında, damakta bıraktığı tatlı tat sayesinde beğenilerek bir çok kişi tarafından tercih edilmektedir. Tadının dışında da bir çok faydası bulunur.

ananasin-bilinmeyen-faydalari-5

Manganez ve A, B, C vitaminleri açısından çok zengindir. Bu sayede sağlıklı ve parlak saç ve cilde sahip olunmasını sağlar. Ergenlik zamanında cildi bozulan çocuklar için de fayda sağlar. Ayrıca sağlıklı uzayan tırnaklarda beyaz lekeler oluşmasına engel olur.

ananasin-bilinmeyen-faydalari-4

Lif açısından zengin bir meyve olan ananas, lif sayesinde kabızlık sorununa önemli ölçüde iyi gelir. İçeriğinde hiç yağ barındırmaz. Kalori hesaplaması gram/2’dir. Yani 100 gram ananas 50 kaloriye sahiptir. Bu yüzden de tercih edilmektedir.

Çok zengin bir antioksidandır. Bu özelliği ile vücuttaki kanser ve kalp hastalıklarına neden olan serbest radikalleri önleyerek hücrelerin yenilenmesini sağlar. Günde bir kaç dilim ananas tüketirseniz, vücudunuzun manganez ihtiyacının %75’ini karşılayabilirsiniz. Bu da güçlü kemik ve bağ dokularına sahip olmanızı sağlar.

ananasin-bilinmeyen-faydalari-3

Yaşlılarda genelde gözüken, gözlerdeki sarı nokta rahatsızlığına, bol miktarda beta karoten içerdiğinden önemli ölçüde yardımcı olur. Bulundurduğu protein mayası sayesinde, soğuk algınlığı ve ateşlenmelere karşı da kullanılmaktadır.

Kan dolaşımının hızlanmasına fayda sağlar. Tansiyonu düzenler. Ayrıca vücutta yağ birikimini de engeller. Boğaz ağrısı ve bronşit iltihaplanmasının iyileşmesinde etkilidir.

Close-up of a pineapple and pineapple slices --- Image by © Glowimages/Corbis

Ananas suyunun en büyük özelliklerinden bir tanesi de, araçlardaki mide bulantısını gidermesidir. Ayrıca hamile bayanlar, hamilelik bulantılarında ananas suyundan faydalanabilirler.

Ananas, yemek alışkanlığı ülkemizde pek yoktur; ancak değişik tariflerle tüketerek faydalarından yararlanmayı bir rutin haline getirirsek, daha sağlıklı bir hayata sahip olacağımız aşikardır.

ananasin-bilinmeyen-faydalari-1

 

ETİKETLER:
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ