Bebeğinizin Banyo Keyfi

Bebeğinizin Banyo Keyfi

Bebeğiniz dünyaya gelmeden önce 40 hafta boyunca bir sıvının içindedir. Bu sıvı içinde nefes alır ve beslenir yani bu sıvı içinde yaşar. Bebeğiniz doğduktan sonra ise bizler gibi kuru bir hayata başlamış olur. Bebeğiniz gergin olduğunda ya da ağladığı zamanlarda ona su sesi dinlettiğinizde sakinleştiğini görebilirsiniz, bu durum anne karnındaki güvenli ortamını ona hatırlatır ve kendisini yeniden güvende hisseder. Aynı zamanda bebeğinize banyo yaptırdığınız zaman da bebeğiniz sakinleşir ve daha keyifli olur. Bu sakinleşme banyonun bebeğinize sağladığı faydalardan sadece bir tanesidir.

bebek-banyosu185256304

Yeni doğan bebeğinizin göbeğinde göbek bağı vardır ve bu bağ düşene kadar doktorunuz bebeğinizin banyo yapmasının uygun olmadığını belirtir. Göbek bağı kurumadığı ve henüz düşmediği için mikrop kapmaya müsait bir durumdadır ve doktorunuzun bu uyarısı çok önemlidir. Ancak banyonun bebeğinize sağladığı faydalardan birisi olan gözeneklerinin açılmasını bebeğinize sağlamak için illa ki bebeğinizi suyun altında uzun uzun yıkamanız gerekmez. Bebeğinizin göbek bağı düşene kadar onu ılık suyla nemlendirdiğiniz bir pamuk ya da bez ile yumuşak hareketlerle temizleyebilirsiniz. Bu temizlik bebeğinizin cildinin nefes almasını ve ferahlamasını sağlayacaktır.

bebek-banyosu361099065

Banyonun bebeğinize sağladığı faydalar oldukça fazladır. Bebeğinizin sakinleşmesi ve cildinin nefes almasının yanı sıra bebeğiniz banyo yaptıktan sonra çok daha huzurlu bir şekilde uyuyacaktır. Genellikle bebekler banyo yapmaktan büyük keyif alırlar ancak, bu eylem onlar için biraz yorucu olur. Hem yorgun oldukları için hem de keyifli oldukları için banyodan sonra uyudukları uyku uzun ve deliksiz olacaktır. Bebeğinizin banyodan hoşlanmadığını düşünüyorsanız, onu yıkadığınız ortamı ve suyun sıcaklığını gözden geçirin. Bebekler çok sıcak ya da çok soğuk suyla yıkanmak istemezler, belki de bebeğinizi rahatsız eden şey banyo değil de suyun sıcaklığı ya da yıkandığı ortam olabilir. Bir de bebeğinize banyo yaptıracağınız zaman siz de mümkün olduğunca sakin ve yumuşak davranmaya çalışın, sizin stresiniz bebeğinize de yansıyacaktır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ