Yenidoğan Ziyaretinde Dikkat Etmeniz Gerekenler

Yenidoğan Ziyaretinde Dikkat Etmeniz Gerekenler

Bir bebeğinin olacağını duyduğu andan itibaren bir anne adayı, çok farklı duygular ve çok farklı deneyimler yaşayacaktır. Bir anne adayı hamilelik döneminde hormonlarında meydana gelen değişikliklerin de etkisiyle çok daha duygusal, kırılgan ve kaygılı bir insan haline gelecektir. Günümüzde anne adaylarının daha bilinçli olması da istemeden de olsa kaygı seviyesini arttıracaktır. Okunan kitaplar, takip edilen forumlar, bloglar derken anne adayı doğru ya da yanlış çok fazla bilgiyle yüklenmiş olacaktır. Oysa bebek doğduktan sonra, annenin bebeğini dikkatle takip etmesi okuduğu birçok bilgiyi zaten edinmesine yetecektir.

yenidogan-bebek544303167

Yeni doğum yaptıktan sonra bir annenin duyguları, düşünceleri ve endişeleri çok daha farklı olacaktır. Yenidoğan ziyaretinin altın kuralları nelerdir diye düşünürseniz, işte duygusal ve fiziksel olarak farklılaşmış bir annenin endişelerini arttırmamaya özen göstermek birinci sırayı alacaktır.

yenidogan-bebek398376218

Yenidoğan ziyaretinin altın kurallarını sıralamak gerekirse en üstte sayılabileceklerden bir kural da, anneye bir başka bebek ile ilgili olumsuz hikayeler anlatmamak olacaktır. Zaten konu hakkında kafası karışık ve endişe düzeyi oldukça yüksek olan yeni anneye bir de olumsuz hikayeler anlatmak, yeni annenin çok kırılgan olan duygusal durumunu kötü etkileyecektir.

yenidogan-bebek43679511

“Yenidoğan ziyaretinin altın kuralları” dendiği zaman her ne kadar akla ilk gelen bebek ile ilgili durumlar olsa da esas olarak yenidoğan ziyaretinde ilk ilgi odağı yeni anne olmalıdır. Öncelikle yeni anneye gereken ilgi gösterilmeli ve daha sonra bebek ile ilgilenilmelidir. Bebek ile ilgilenmek için ise ilk yapılması gereken şey ellerin yıkanması olmalıdır. Yenidoğan bebekler daha yeterli direnç sahibi olmadıkları için mikroplarla savaşma konusunda yetersiz olacaklardır. Bu nedenle, bir bebeğe dokunmadan önce mutlaka ellerinizi yıkamalısınız. Eğer bebeği sevmek istiyorsanız da kesinlikle öpmemelisiniz. Sizin üzerinizdeki mikroplarla savaşamayacak durumda olan bir bebeği kesinlikle öpememelisiniz. Eğer çok istiyorsanız, sadece ayaklarından öpün. Hem siz mutlu olursunuz, hem de bebek için tehlike arz etmemiş olursunuz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ