Bebeklerde Balgamlı Öksürüğü Geçiren Doğal Yöntemler

Bebeklerde balgamlı öksürüğü geçiren doğal yöntemler nelerdir, nasıl tüketilmelidir detayları ile içeirğimizden bulabilirsiniz.

Bebeklerde sıkça görülen balgamlı öksürüğün belli başlı nedenleri vardır. Balgamlı öksürük nefes almayı zorlaştırır, uykusuzluk sorunu yapar ve bebeğiniz halsiz olup ağlama krizleri geçirebilir. Özellikle kış aylarında daha fazla ortaya çıkan balgamlı öksürük boğazda mikrop birikmesi, solunum yolları ile vücuda giren enfeksiyonlar veya kirli hava nedenlerinden dolayı ortaya çıkabilmektedir. Yetişkinlere göre bebekler balgamı kolayca dışarı atamaz. Bu durumda ilaç kullanmak yerine doğal yöntemleri deneyebilirsiniz. Aşağıda yer alan yöntemler tamamen doğaldır. Denemeden önce eğer bebeğinizin başka hastalığı var ise mutlaka uzman onayı almayı unutmayınız.

Bebeklerde Balgamlı Öksürüğü Geçiren Doğal Yöntemler

  • Balgam söktürücü bitkileri kullanın. Bu bitkiler limon, çörek otu, zencefil, tarçın ve elma armut kabuklarıdır.
  • Ilık su içerisine taze limon suyunu biraz sıkın. Bal da ekleyip iyice karıştırıp bebeğinize gün içerisinde bir iki defa içirin. Bu yöntemi 18 aylıktan büyük bebeklerde uygulamanız önerilmektedir.
  • Balgamı söktürmek için bebeklere bol bol ılık su içirin. Ilık su balgamı yumuşatacak ve dışarıya atılmasını kolaylaştıracaktır.
  • Bir fincan içerisinde çörek otunu kaynatın. Daha sonra güzelce süzüp suyunu ılık hale getirdikten sonra bir iki kaşık bebeğinize içirin. Çörek otu doğal balgam sökücü bitkiler arasında yer aldığı için bebeğinizin rahatlamasını sağlayacaktır.
  • Kış hastalıklarına ve solunum yolu hastalıklarına deva olan ıhlamuru kaynatıp ılık sıcaklığa getirin. İçerisine bal karıştırıp tatlandırarak bebeğinize içirin.
  • Bir büyük fincan içerisine elma ve armut kabuklarını ekleyin. Daha sonra içerisine zencefil ve çubuk tarçını da ekledikten sonra suyu de koyun. İyice kaynattıktan sonra suyunu süzüp bebeğinize verin. Bu karışımı yaparken eğer bebeğiniz 2 yaşın altında ise zencefili listeden çıkartın. Elma ve armut kabukları sayesinde balgam kolayca sökülecektir.
  • Ada çayını da ılık hale getirip te balgam sökücü olarak kullanabilirsiniz.
  • Son olarak taze havucun suyunu gün içerisinde az bir miktar bebeklere içirin. Bu hem balgamı sökecek hem de sağlığını koruyup gelişmesine katkı sağlayacaktır.

Sitemizde yer alan bebek ve anne sağlığı hakkında ki diğer faydalı içeriklere de göz atmayı unutmayın. Ayrıca sizin de deneyip memnun kaldığınız bebek sağlığı üzerinde olumlu etkileri olan doğal yöntemler var ise instagramda @canimannem etiketini kullanarak bize gönderebilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ