Bebeklerde Beyin Gelişimi

Bebeklerde Beyin Gelişimi

Çocuklarınızın zeka gelişiminin sağlıklı olmasını istediğinizi biliyoruz. Çocuğunuzun zeka gelişiminin sağlıklı olabilmesi için gebelik döneminde kendinize yediklerinize ve içtiklerinizi önem vermeniz gerekir. Bebeklerin beyin gelişimi ve beyin hücreleri  anne karnında oluşmaya ve gelişmeye başlar. Anne adayları özellikle beslenmelerine ve düzenli uyumaya dikkat etmelidir.Zeka aslında genetik bir yapıya sahiptir. Ancak çevresel faktörler de zeka gelişimi için önemlidir.

bebeklerin-zihinsel-gelisim-tablosu

Bebeklerin beyin gelişimi anne karnının 3. Ayından itibaren başlar. Bu nedenle hamile kadınlar zeka gelişimi eksiksiz ve sağlıklı bebekler dünyaya getirmek istiyorlar ise mutlaka düzenli uyumalı, dengeli beslenmeli ve kendilerine dikkat etmelidirler.

zihin-gelisimi-ve-bebekler

Özellikle sigara kullanan kadınları hamilelik dönemlerinde kesinlikle sigara içmemelidirler. Bebeklerin beyin gelişimi en olumsuz etkileyen faktörlerin başında anne adayının kullandığı sigara ve alkol gelmektedir.  Annelerin hamileliği boyunca gelişen beyin hücreleri çocuğunuzun tüm hayatı boyunca kullanacağı beyninin temellerini oluşturmaktadır.

bebeklerin-zihinsel-gelisimi

Bebeklerin beyin gelişimi 5 yaşına kadar büyük çoğunluğu ana hatları ile oluşur. Beyin gelişimi ile birlikte çocuğunuzun kişiliğinin temelleri oluşmaya başlar.

bebeklerde-zihinsel-gelisim

ZEKA GENETİK BİR MİRASTIR

Uzmanlar, Çocukların ve bebeklerin beyin gelişiminde etkili olan en temel faktörün genetik miraslar olduğunu açıklamıştır. Ancak bu gelişimi tamamlayan unsurlar, çevresel faktörlerdir. Sosyo ekonomik durum da başka bir etmendir.

DEPRESYON BEBEĞİNİZE ZARAR VERİR

Depresyon eğilimi ve depresyon hastalığı sorunu olan annelerin çocuklarında az da olsa beyin gelişiminin olumsuz etkilendiği bilinmektedir.

bebek

BEBEKLERİN BEYİN GELİŞİMİ İÇİN NE YAPILABİLİR

Hamilelik döneminde haftada bir defa mutlaka süt, yumurta, tavuk ve balık gibi besinler tüketilmeli. Karbonhidrattan uzak durulmalı. Özellikle balık, beyin gelişimi yanında sinir sistemi gelişimi içinde çok önemlidir.

Doğum sonrasında anne sütü mutlaka bebeklere verilmelidir. Anne sütünün çocuklar üzerinde mucizevi etkileri vardır. Son olarak, bebeğinizi beyin gelişimini üst noktaya taşımak istiyorsanız onu sevgi dolu huzurlu bir ortamda büyütmelisiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ