Bebeklerde Gaz Problemi

   Yeni doğan bebeklerde ilk 3 ay yoğun gaz sorunu yaşanmaktadır. Hem çocuk hem anne baba için yorucu ve stresli bir süreçtir. Ancak bebeğinizin gazını çıkarabilmesi için birçok çözüm yolu vardır.

Bebeğiniz ilk 3 ay gaz sorunu yaşaması muhtemeldir. Eğer yoğun gaz sorunu olan bir bebeğiniz var ise bazı tedbirler alabilir bebeğinizin rahatlamasını sağlayabilirsiniz. Bunlardan biri bebeğinizi bacaklarından karnına doğru hafif hafif itip çekerek hareket ettirerek gazını çıkarmasını sağlamaktır.

bebeklerde-gaz-problemi-6

Karın bölgesine yapacağınız masaj da yine iyi gelecektir. Eğer bebeğiniz kış aylarında doğmuş ise soğuktan dolayı da gaz sorunu yaşıyor olabilir. Çok fazla ağlama krizleri yaşadığında ayak uçlarına sıcak su torbası koyarak ağrısının, sancısının hafiflemesine yardımcı olabilirsiniz. Sıcak su torbası aynı zamanda bebeğinizin gazını çıkarmasına da yardımcı etken olacaktır.

bebeklerde-gaz-problemi-4

Bir diğer öneri ise bebeğinizi ters şekilde dizinize yatırarak yavaş yavaş sırtını okşamanız, masaj yapmanız iyi gelecektir. Bebeğinizin rahatlaması için çözüm yollarından biri de budur.

bebeklerde-gaz-problemi-4

Diğer bir çözüm ise doğal bitki çaylarıdır. Rezene ve ıhlamur çayı demleyip bebeğinize günde belli aralıklarla içirerek rahatlamasını sağlayabilirsiniz. Ancak kullanırken dikkatli olunması gerekir. Ne kadar doğal bitki çayı da olsa bebeklerin mideleri çok hassastır. Bu yüzden bitki çaylarını kullanmadan önce doktorunuzla görüşmenizi öneririz. Özellikle de ıhlamurun bağırsaklara iyi geldiği bilinmektedir. Ihlamur çayı demleyerek günde 3 kez 3 er çay kaşığı vererek rahatlamasına yardımcı olabilirsiniz.

bebeklerde-gaz-problemi-2

Aynı zamanda eğer bebeğinizin gaz sorununu az yaşamasını istiyorsanız annenin yediklerine içtiklerine dikkat etmesi de iyi olacaktır. Gazlı içecekler ve yiyecekler tüketmezseniz gaz sorunu daha az olacaktır. Bebeğinizle gaz sancıları çektiği zamanlarda daha fazla ilgilenmeniz ağlama krizleri geçirdiğinde sakin olup onun yanında olduğunuzu hissettirmeniz önemlidir.

bebeklerde-gaz-problemi-3

ETİKETLER:
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ