Besin Zehirlenmesi Tehlikesi Altında Olduğumuzu Biliyor musunuz?

Besin Zehirlenmesi Tehlikesi Altında Olduğumuzu Biliyor musunuz?

Besin zehirlenmesi içeriğinde bakteri, virüs, parazit ya da toksinlerin mevcut olduğu su veya gıdaların tüketilmesi sebebiyle olmaktadır. Pek çok insanın bazı önemli püf noktaları hakkında dikkat etmemesi ve bilgisizliği sebebiyle ortaya çıkan gıda zehirlenmeleri, erken önlem alındığı takdirde ciddi tehlikelere yol açmadan önlenebilmektedir.

Size sıcaklarda besin zehirlenmesi tehlikeleri ile ilgili bazı pratik bilgiler vermek istiyoruz.

besin-zehirlenmesi-tehlikesi-altinda-oldugumuzu-biliyor-musunuz-1

Virüs, bakteri ya da parazit barındıran bozulmuş besinler tüketildikten bir müddet sonra mide bulantısı oluşturmaya başlar. Bir süre sonra kusma ve ishal ortaya çıkmaktadır. Dışkı kanlı bir biçimde olabilmektedir ve eğer böyle bu durum ortaya çıkmış ise en kısa zamanda bir sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır. Besin zehirlenmelerinde belirtiler genellikle bir iki gün içerisinde hafiflemektedir. Fakat kusma 2 günden fazla süredir devam ediyorsa ve kanla beraber geliyorsa, dışkıda kan mevcutsa, çift görme oluşuyorsa, konuşma bozukluğu meydana çıkmışsa en kısa zamanda bir sağlık kuruluşuna gidilmelidir.

besin-zehirlenmesi-tehlikesi-altinda-oldugumuzu-biliyor-musunuz-3
Sıcak havalarda besin zehirlenmesinden korunmak için;

* Satın aldığınız balığın gözleri parlak ve lekesiz olsun,
* Tavuğu parça yerine (but, göğüs) tüm olarak alın,
* Hazır çekilmiş kıymalardan kesinlikle almayın,
* Yumurtayı yıkayarak saklamak yerine, kullanmadan hemen önce yıkayın.

besin-zehirlenmesi-tehlikesi-altinda-oldugumuzu-biliyor-musunuz-4

Bu küçük ama cankurtaran bilgilerle besin zehirlenmesi tehlikesi biraz olsun azalabilir. Ayrıca taze aldığınız tavuk ürünlerini bir kaç gün içinde tüketin. Dondurulmuş sebzeleri çözdürmeden direk pişirin. Kutu süt ürünlerini en fazla 2-3 gün içinde tüketmeye çalışın. Et ürünleriyle sebze-meyveleri birbirinden uzak tutup temas ettirmeyin. Buzdolabı kapaklarını uzun süre açık bırakmayın ve en önemlisi pişmiş yemeklerinizi soğuduktan sonra mutlaka buzdolabına kaldırarak besin zehirlenmesi riskinden korunmuş olursunuz. Besin zehirlenmesi tehlikesinin sadece sıcak havalarla sınırlı kalmadığını da lütfen aklınızdan çıkarmayın.

besin-zehirlenmesi-tehlikesi-altinda-oldugumuzu-biliyor-musunuz-5

Yemek tarifleri bölümümüzden etli yemek tarifleri ve sebze yemekleri tariflerine ulaşabilirsiniz. Bu tarifleri sosyal medya hesaplarınızda paylaşırsınız pek çok kişinin de sizin gibi faydalanmasına vesile olabilirsiniz.

besin-zehirlenmesi-tehlikesi-altinda-oldugumuzu-biliyor-musunuz-2

ETİKETLER:
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ