Beyaz Sirke Nerelerde Kullanılır?

Beyaz Sirke Nerelerde Kullanılır?

Ham maddesi mısır yada pancardan oluşan, beyaz sirke nerelerde kullanılır ? Sirkenin özelikle beyaz sirkenin faydalarını makalemizde bulabilirsiniz.

Beyaz Sirke Nedir ?

Adı gibi şeffaf renge sahip olan beyaz  sirkesi, sirke ruhu olarak bilinmektedir. Yurt dışında oldukça fazla bilinen ve çok kullanılan ülkemizde ise sirke çeşidinin fazla olmasından dolayı az bilinmektedir.

Beyaz Sirke Nerelerde Kullanılır ?

Günümüzde üzüm sirkesi çokça kullanılan sirkeler arsında yer alırken beyaz sirkede kullanılmaya başladı. Bir çok nokta da kullanıla bilen beyaz sirke cilt, ev temizliği ve kozmetik ürünlerin de yer almaya başladı.

Özellikle asitli olması nedeniyle temizlemenin doğal yoludur. Beyaz üzüm sirkesi çevre dostudur.

Banyo  Temizliğinde Beyaz Sirke

• Beyaz üzüm sirkesini tuvalet için uygundur. Tuvalete döke bilir ister tüm gece ister bir kaç saat bekletin iyice fırçalayın, yıkayın. Musluk ve küvet temizliği için de uygundur. Evimizin her yerinde kullana bilirsiniz. Yer silme işlemlerinde rahatlıkla kullanmak mümkündür.

Halı Temizliğinde Beyaz Sirke

•  Halılar için ideal bir temizlik aracı olan beyaz üzüm sirkesi nasıl kullana bilirsiniz. Beyaz sirke ve kabartma tozu karıştırarak lekenin çıkmasını sağlayacaktır.

Mutfakta Beyaz Sirke Kullanımı

• Özellikle mutfakta beyaz sirke kullanımı salata soslarında ayrı bir tat katmaktadır.

• Et yemeklerinde et marine ederken beyaz sirke kullanabilirsiniz. Baharat, zeytinyağı, sarımsak, beyaz sirke ile dana etimizi sos içinde bekleyebilirsiniz.

• Meyve ve sebze kirlerin de beyaz sirke kullanımı çok faydalanır. Zirai ilaçları, bakteri ve böceklerden arındırmak için önce iyi yıkadıktan sonra bir kap dolusu su içine bir miktar beyaz sirke koyalım ve bekletelim 10 dakika yeterli olacaktır.

• Kesme Tahtasında Beyaz Sirke Kullanımı

Kesme tahtamız da et, tavuk, balık ve sebzeler doğrayıp gün içinde bir kaç kez kullanıyoruz. İyi temizlenmesi gerekmektedir. Bakteri oluşumu kaçınılmaz. Beyaz Sirke ile temizlemesi gayet doğal çözüm. Tantamıza karbonat serpip üzerine beyaz sirke uygulamanız yeterli olacaktır.

• Cam bardaklarda oluşan bulanık ve parlaklık verici olarak kullanımı uygundur. Sirkeli suda bekletin fırçalamanız yeterli olacaktır. Bulaşık makinesi parlatıcı bölümüne koyarak bardaklarınız daha parlaklık kazanacaktır.

• Tıkanmış lavabo açmak için karbonat ve beyaz sirke kullanabilirsiniz. 1 bardak karbonat 1 bardak beyaz sirke döküp bekletin üzerine sıcak su dökerek lavabo açılmasını sağlayacaktır.

Beyaz Sirke Nerelerde Kullanılır ?

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ