Bilgisayar Temizleme Nasıl Yapılır? Nelere Dikkat Edilir?

Bilgisayar Temizleme Nasıl Yapılır? Nelere Dikkat Edilir?

Kullandığımız masa üstü veya diz üstü bilgisayarlarımızın bazen yavaş olduğundan, bazen de durma noktasına geldiğinden şikayet ederiz. Eğer donanımsal ve yazılımsal bir sorun yoksa bilgisayar temizleme işlemi ile bu hız artırılabilir. Bilgisayar temizliği denince her ne kadar cihazın tozunun alınmasını anlasak da aslında durum tam olarak o değildir. Fiziki olarak bilgisayar nasıl temizlenir? Sorusunun cevabı birkaç işlemle verilir. Çocuğu Bilgisayar Bağımlılığından Kurtarma Yöntemleri yazımız da ilginizi çekebilir.

Bilgisayar Temizleme Nasıl Yapılır

Bilgisayar Temizleme Nasıl Yapılmalıdır?

Bilgisayar temizleme nasıl yapılır diye merak edenler bu konudaki tüm yapılabilecekleri, nasıl uygulandığını, nelere dikkat edilmesi gerektiğini ve püf noktalarının neler olduğunu yazının devamında bulabilirler. Bilgisayar temizliği düzenli olarak yapılmaması; bilgisayarlarımızdaki sabit disklerde yer kalmamasına, çeşitli yerlerden bulaşan virüslerin temizlenmemesine ve bu durumda bilgisayarın hızının yavaşlamasına neden oluyor. Bilgisayar nasıl hızlanır? Bilgisayar nasıl temizlenir? İşte bilgisayar temizleme ile ilgili bu konuları araştıranlar için 10 temel ipucu…

Bilgisayar Temizliği Nasıl Yapılır

Bilgisayar Temizliği Hakkında 10 İpucu!

  • Bilgisayar temizleme demek öncelikle cihazın fiziki olarak temiz olması demektir. Biriken tozlar ve kirler zamanla fanın zorlanmasına yol açar. Bilgisayarınız kapalıyken fanı ve bilgisayarın dışını temizleyebilirsiniz.
  • Düzenli olarak disk birleştirme işlemi yapmayı ihmal etmeyin. Bu işlem Windows işletim sisteminde Başlat – Disk Temizleme – Disk Birleştirme adımları izlenerek yapılır.
  • Verilerinizi mümkün olduğunda harici disklerde depolayın. Böylece bilgisayarınızın hızını artırabilirsiniz.
  • Tarayıcılarda çok fazla sekme açmanız bilgisayarın yavaşlamasına neden olur. İşiniz bittiğinde gereksiz sekmeleri kapatın.
  • Hiç kullanmadığınız ya da çok az kullandığınız programları bilgisayarınızdan kaldırın.
  • Bilgisayarınıza birçok yolla virüs bulaşabilir. Düzenli olarak virüs taraması yapmayı ihmal etmeyin. Bilgisayar temizleme için virüs araması önemlidir.
  • Temel güncellemeler bilgisayarınıza otomatik ayarda olmalı. Güncellemeleri almak bilgisayar temizliği konusunda yarar sağlar ve hızı artırır.
  • Tarayıcınızdaki geçmişi sık aralıklarla temizleyin. Tarayıcı tarafından saklanan çerezler bilgisayarın yavaş çalışmasına sebep olur.
  • Bilgisayarınız sürekli açık duruyorsa en az haftada bir defa yeniden başlatın. Yeniden başlatma işlemi aygıtın hafızasını temizler, hatalı işlemleri kapatır.
  • Bilgisayar açıldığında kaç programın otomatik olarak açıldığı da hızı etkiler. Otomatik olarak açılmasını istemediğiniz programları kaldırmak için Başlat menüsüne “msconfig” yazabilirsiniz.
Bilgisayar Temizleme
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ