Buzdolabında Bozulan Gıdaların Kokusu Nasıl Gider?

Buzdolabında Bozulan Gıdaların Kokusu Nasıl Gider?

Buzdolabına koyduğumuz gıdalar eğer üzerinde gereğinden fazla zaman geçerse bozulmaktadır. Bozulan gıdanın kokusu ise ne yazık ki tüm buzdolabına sindiği için diğer gıdaları da etkilemektedir. Peki bu kokuyu gidermek için neler yapılabilir?

Bazen seyahat bazen elektriklerin kesilmesi gibi sebeplerden ötürü gıdalar bozulabilir ve kokusu tüm buzdolabının içerisine yayılabilir. Bu gibi durumlarda ise birçok tavsiye ve püf noktası bulunmaktadır. Bunlara dikkat ederek ve uygulayarak kötü kokudan kurtulabilirsiniz.

Buzdolabında kokan, bozulmuş et ve gıda kokularını gidermek için öncelikle bozulmuş tüm gıdalar atılır ve  buzdolabı dip köşe silinir. Ne yapılırsa yapılsın bazen koku yine de gitmez. Bunun nedeni ise buzluğun elektiriklerin kesilmesi veya diğer sebeplerden ötürü erimesi ve bu suyun da arkada bulunan tahliye borusunda, tahliye haznesine gitmesinden dolayıdır. Tahliye haznesine giden su buzdolabının çalışması ile beraber ısı oluşur ve buharlaştığı içinde kötü bir koku yayar. Bu gibi durumlarda ise tahliye borusu eğer temizlenirse kokudan kurtulabilirsiniz.

     Buzdolabında bozula gıdaların kokusu gidermek için tahliye haznesini temizledikten sonra ise buzdolabını tamamen boşaltınız ve sirkeli su yardımı ile siliniz. Aynı zamanda sirkenin içerisine bir miktar karbonat ekler o şekilde silerseniz daha iyi temizlenmiş ve dezenfekte etmiş olursunuz. Sildikten sonra ise kapısını tamamen açarak birkaç saat kadar havalandırmanız da fayda var. Silme ve havalandırma işlemi tamamlandıktan sonra ise buzdolabınıza yiyecekleri yerleştirebilirsiniz.

Yiyecekleri ve gıdaları kesinlikle ağzı açık olarak bırakmayınız. Et koyacaksanız da eğer mutlaka buzdolabı poşetlerine koyunuz. Silmenize ve havalandırmanıza rağmen halen daha koku kesilmemiş ise bir kabın içerisine karbonat koyunuz ve ağzı açık bir şekilde buzdolabının bir köşesine koyunuz. Kötü kokuyu anında çekecek ve kokmayı engelleyecektir.

ETİKETLER:
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ