Pencerelerde Buğu Neden Olur? Camlarda Terleme Nasıl Engellenir?

Pencerelerde Buğu Neden Olur? Camlarda Terleme Nasıl Engellenir?

Pencerelerde buğu oluşumu özellikle kış aylarında ortaya çıkan sorunlardandır. Camlarda terleme olarak da tabir edilen buğulanma neden olur? – Camlarda terleme nedenleri nelerdir? Bu yazımızda öncelikle pencerelerde terleme neden olur sorusunun cevabını bilmek gerekir. Ancak o zaman engellememiz mümkün olur. Camdaki terleme nasıl önlenir sorusuna ve bunun nedenlerine değineceğimiz bugünkü yazımızın yanı sıra sitemizde evlerinizde uygulayabileceğiniz ve yaşamınızı kolaylaştıran püf noktaları yayınlamaya devam ediyoruz. Evden Duman Kokusu Nasıl Çıkar? Başlıklı yazı da bunlardan biridir.

camlarda-terleme
Camlarda Terleme Neden Olur?

Camlarda Terleme Neden Olur?

Camlarda terleme oluşumu evin veya odanın içinde rutubet oluşmasına da neden olur. Bu sebeple önemsenmesi gerekir. Hamarat hanımlar ayrıca camlarda leke bırakan bu durumdan camlar kirli göründüğü için de hoşnut olmazlar. Pencerelerde buğu oluşması genellikle ısı yalıtımının olmadığı pencerelerde ortaya çıkar. Odanın içi ile dışarının ısısı arasında önemli fark olduğu zamanlarda pencerelerde terleme olur. Camlarda ısı yalıtımı olduğunda terleme de azalır, ancak tamamen oluşmaz denemez. Odadaki rutubet engellenmediği sürece camlarınızda nem ve buğu oluşumu devam edecektir. Bu noktada evlerin havalandırılması devreye girer. Düzenli olarak havalandırılan ortamlarda rutubet ve camlarda buğulanma önlenebilir.

camlarda-terleme
Pencerelerde Buğulanma Nedenleri

Pencerelerde Buğulanma Nasıl Önlenir?

Kış aylarında havanın soğuk olması ve evlerimizin sıcak olması camlarda terleme olmasına neden olur. Kış aylarında pencerelerde buğulanma olmasının nedenlerinden biri camların sımsıkı kapalı olmasıdır. Böylece evde oluşan su buharının dışarıya çıkmasını engellemiş oluruz. Odanın sık sık havalandırılması pencerelerde terleme önlemek için önemlidir. üstelik terleme sadece camlarda değil, duvarlarda ve tavanda da olabilir. Bunu engellemek için uygulanacak bir diğer yöntem ısı yalıtımının etkin ve doğru şekilde yapılmasıdır. İklim kontrol cihazlarını kullanarak odadaki ısı sürekli olarak denetlenebilir. Bir kez daha belirtmek gerekirse camlardaki terleme olayı ısı yalıtımının sağlanması ve ortamların düzenli olarak havalandırılmasıyla engellenebilir. Odada çamaşır kurutmamak, kettle gibi buhar çıkartan aletleri kullanmamak, odalarda bulunan baca deliklerini açık tutmak, banyoların havalandırma pencerelerini kapatmamak, mutfaklarda aspiratörü kullanmak da pencerelerde buğulanma önlenmesi için gereklidir.

camlarda-terleme
Pencerelerde Terleme Sebepleri
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ