Ceviz Yaprağının Faydaları

Ceviz Yaprağının Faydaları

Ceviz yüzyıllardır sağlığa faydaları açısından en çok tüketilen kuru yemişler arasında yer almaktadır. Cevizin faydaları saymakla bitmemektedir ancak bunun yanı sıra cevizin yapraklarının da pek çok faydası vardır.  Ceviz herkesin bildiği üzere, beyin şeklindedir ve en fazla olumlu etki ettiği organlarımızdan biri de beyindir.  Son derece önemli ve sağlığa etkisi olan cevizin elbette yapraklarının da faydaları saymakla bitmez. Ceviz yaprağının faydaları içerisinde, ilk olarak ele alınan faydası bağırsaklarda meydana gelen kurt ve solucanları dökmesidir. Özellikle de küçük yaş gruplarında oluşan kurtları dökmede oldukça etkili bir özelliği mevcuttur.

 

Ceviz yaprağının faydaları arasında aynı zamanda tonik etkisi yer almaktadır. Cilde oldukça sağlıklı bir görünüm vermekte ve vücutta yer alan toksinleri tonik etkisi ile dışarı atmaktadır. Kuvvetlendirici bir özellik de taşımakta olan ceviz yaprakları, çay olarak demlenip içildiği takdirde, idrarı da söktürmekte ve mesaneyi rahatlatmaktadır. Çok fazla sıvı olan kanı da durduran etkiye sahiptir. Sindirim sistemine de oldukça yarar sağlayan ceviz yaprakları, diş eti iltihaplarına, el ve ayaklarda oluşan mantarlara, kemiklerdeki kırılmalara, çürümelere ve kireçlenmelere, vücudun çeşitli yerlerinde meydana gelen egzamalara, kaşıntılara, döküntülere, grip ve soğuk algınlığına, boğazlarda meydana gelen şişlik ve kızarmalara da fayda sağlamaktadır.

Ceviz Yaprağının Faydalarını Görebilmek İçin Nasıl Tüketmek Gerekir?

Ceviz yaprağının faydaları bu şekilde saymakla bitmemektedir. Ancak tüketim açısından dikkat edilmesi gereken noktalar mevcuttur. Ceviz yapraklarını ister çay şeklinde demleyerek soğuyunca tüketebilir isterseniz de tüketmek yerine banyo yapabilirsiniz. Ceviz yapraklarını kaynatarak, duş alacağınız suya karıştırabilirsiniz. Ya da saçlarınızı direkt olarak ceviz yapraklarının kaynamış suyuyla yıkayabilirsiniz. Saçlara da cilde de, cilt üzerinde oluşan tüm hastalıklara da iyi gelmektedir

ETİKETLER:
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ