Elma Kabuğundaki Şifa

Hemen hemen herkesten vitamini kabuğundadır gibi bir cümle duymuşsunuzdur. Bu cümle neredeyse her meyve için geçerli bir cümledir. Ancak özellikle de elma için çok değeri olan bir cümledir. Çünkü gerçek anlamda elmanın vitamini kabuğundadır. Elma kabuğundaki şifa, diğer pek çok meyvenin kabuğuna ve kendisine oranla daha fazladır. Yararları saymakla bitmeyen elma kabuğunun pek çok alanda kullanımı ve tüketimi mevcuttur. Sağlığımızı korumak için gerekli olan ve oldukça da lezzetli olan elmayı, mutlaka kabuklu bir şekilde tüketmek daha iyidir. Ancak kabuklu bir şekilde tüketmek istemediğinizde, kabuklarını ziyan etmemek önemlidir.

Kanser Hücrelerine de İyi Geliyor

Çünkü elma kabuğundaki şifa, cilt için çok büyük önem taşımaktadır. Kanser hücrelerini yenileyen ve kan dolaşımını hızlandırarak cilde büyük yarar sağlamakta olan elma kabuklarını bir rende yardımıyla püre haline getirip cildinize uyguladığınızda, faydasını görürsünüz. İçerisinde diğer pek çok meyve ve sebzeye oranla daha fazla antioksidan içermekte olan elma ve kabukları, çay şekline getirilip tüketildiğinde, balgam söktürmekte ve öksürüğe iyi gelmektedir. Şeker hastalarına da yardımcı olan elma kabuğu, şekeri ve kolesterolü düşürmekte olanak sağlamaktadır. Aynı zamanda kilo vermeye de yardımcı olmakta ve obezite hastalığı ile başa çıkmaya destek sağlamaktadır.

Elma Kabuğunun Faydalarından Yararlanmak İçin

Elma kabuğundaki şifa nasıl ortaya çıkar ya da nasıl tüketmemiz gerekiyor gibi sorular aklınızda yer edinmiş olabilir. Bu nedenle ister elmayı kabuklu bir şekilde tüketebilir, ister kabuklarını kaynatarak çay haline getirerek tüketebilir, isterseniz de püre haline getirerek tüketebilir ya da cilt üzerinde kullanabilirsiniz. Eğer hareketsiz bir yaşamınız varsa, kas ve eklemlerinizi de harekete geçirmek için elma kabukları her zaman çok yararlıdır. Diş sağlığı için de büyük bir öneme sahiptir.

ETİKETLER:
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ