“Çeyiz” Kelimesi Tarih mi Oluyor?

Geleneklerimizde yer alan çeyiz, genç kızlarımızın ve yeni evlenecek gençlerin evlilik hazırlıklarına verdikleri tanımlamadır. Çeyiz denilince akla öncelikle çeyizlik dantel örtüler gelir.

Çeyizlik modeller çok çeşitlidir. Çeyizlik dantel örtüler, işlemeli örtüler, yatak örtüleri, nevresim takımları, yastık kılıfları, dantel işlemeli gece kıyafetleri, gecelikler, pijama takımları en akla gelen çeyiz türleridir. Çeyiz tarihimizde ve geleneklerimizde vardır. Çeyiz modası geçmez  ancak zaman içerisinde günümüze uygun olarak değişiklikler gösterebilir.

Genç kızlarımızın aileleri evlilik öncesinde çeyiz sererler. Çeyiz serme yine geleneklerimizde yer alır. Hemen hemen her genç kız evlenmeden önce çeyiz serer ve akraba, eş dost çeyiz sermeyi ziyarete gider.

Bu yılın moda çeyizleri arasında boncuklu salon takımları yer almakta. Dantel örtüler ve danteller de kullanılan pullar yine bu yılın moda çeyiz modelleri arasında yer almakta.  Yatak örtülerinde sıkça kullanılan boncuk, dantel ve pul işlemeler çeyiz geleneğinin bu yılki en şık ve gösterişli modelleri arasında önde gelmekte.  Kişisel zevklere ve renklere göre yapılan dantel işlemeler genç kızlar tarafından rağbet görmekte. Bu yıl çiçek desenli motifler, işleme ve kanaviçeler çok kullanılıyor.

canım anne-48

Çeyiz sermek her genç kız için heyecan vericidir. Evlenmeden kısa bir süre önce tüm çeyizler yıkanır, ütülenir ve eve yerleştirilir.  Çeyiz  her genç kızın yıllarca emek vererek meydana getirdiği en klasik geleneklerimizdendir. Çeyiz serilir ve eş, dost, komşu ve akrabalar çeyiz görmeye gelir. Çeyiz görmeye gelen kişiler çeşitli yorumlar getirirler.

Çeyiz sermede en çok yatak odası ve  salon, yemek takımları  merak edilir. Yatak odası takımlarında kullanılan nevresimlerdeki dantel işlemeler her zevke ve renk çeşidine göre çeşitlilik gösterir. Çeyiz sermede en değerli görülen yemek takımları ve salonda kullanılacak  dantel takımlardır. Örtülerde kullanılan dantel ve işlemeler çeyizin  değerini de arttırır. Çeyiz serme en eski geleneklerimiz arasında yerini almakta ve korumaktadır.

canım anne-49

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ