Çiçek Nasıl Dikilir? Çiçek Dikmenin Püf Noktaları!

Çiçek Nasıl Dikilir? Çiçek Dikmenin Püf Noktaları!

Çiçek dikmek kolay gibi görünse de bazı püf noktaları bilinmeden dikilen çiçeğin tutma ihtimali kimi zaman düşebilir. Çiçek dikmenin püf noktaları aslında evde saksıya mı, yoksa bahçede direk toprağa mı dikilecek olduğuna göre değişir. Çiçek nasıl dikilir merak edenler için tüm detaylara yer verdiğimiz bu yazımızın faydalı olacağını düşünüyoruz. Canimanne.com olarak geçtiğimiz günlerde yayınladığımız Cezayir Menekşesi Faydaları! Cezayir Menekşesi Nasıl Çoğaltılır? Konulu yazımız sizler tarafından yoğun ilgi gördü. Sitemizde pek çok konudaki püf noktaları ile ilgili çeşitli yazılar yer alır. Bu yazılarımızı kaçırmamak için bizi sosyal medya hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. İşte çiçek nasıl dikilir? Sorusunun cevabı ve püf noktaları…

cicek-nasil-dikilir
Çiçek Dikmek

Çiçek Nasıl Dikilir?

Çiçek nasıl dikilir denince öncelikle tohumlarından mı yoksa alınan bir tutam kökünden mi dikileceği önem taşır. Bazı çiçeklerde köklerde çok yoğun filizler olur. Bu bitkiler kökteki filizlerin ayrılmasıyla daha da güçlenir. Ayrılan filizler yeni bir toprağa dikilerek çoğaltılır. Bazıları ise çiçeklerinden toplanan tohumların biriktirilmesi ve yeni toprağa ekilmesi suretiyle dikilir.

cicek-nasil-dikilir
Çiçek Nasıl Dikilir

Çiçek Dikmenin Püf Noktaları!

Çiçek nasıl dikilir? Aşağıdaki püf noktaları çiçek dikme işlemini kolaylaştıracak ve ekilen yeni bitkinin tutmasını sağlayacaktır. İşte çiçek dikmenin püf noktaları

  • Çiçek dikeceğiniz sırada küçük tohumları daha rahat görebilmeniz ve hiçbir tohumun ziyan olmaması için biraz unlayabilirsiniz. Unlanan tohumlar bitkiye zarar vermez.
  • Yeni bir filizden çiçek dikecekseniz toprağınızın taze olması önemlidir. Ayrıca toprağa perlit ve sfagnum yosunu da ilave edebiliriniz. Bunları çiçekçilerden temin etmek mümkündür.
  • Bir çiçeğin köklerini ayırırken kaşık kullanmanız köklere zarar vermenizi önler.
  • Çiçek nasıl dikilir diye merak ediyorsanız yeni toprağın içinde küçük bir çukur açın ve filizi ya da tohumu bu çukurun içine yerleştirin.
  • Açık alanda bahçeye çiçek ekiyorsanız tohumların arasında 10 cm. kadar olmalıdır.
  • Çiçeği toprağa yerleştirdikten sonra bahçe dahi olsa üzerine temiz su dökün.
  • Diktiğiniz filizlerin temiz hava ve güneş alıp almadığını kontrol edin.
  • Çiçek diktikten sonra her gün kontrol ederek toprağın kuru olup olmadığına bakın. Şayet kuruysa sulayın.
  • Saksıya çiçek ekimi sırasında ikinci sulama muhtemelen 1 hafta kadar sonra gerekecektir.  
cicek-nasil-dikilir
Çiçek Nasıl Ekilir
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ