Çilek Nasıl Temizlenir? Çilek Temizleme Püf Noktaları

Çilek Nasıl Temizlenir? Çilek Temizleme Püf Noktaları

Yaz aylarının en lezzetli ve en çok sevilen meyvesi olan çileğin doğru bir şekilde temizlenmesi gerekir. Özellikle çocukların çok severek yedikleri çileği temizlemek kolay bir kaç adımda gerçekleşir. Çileği tam anlamıyla dezenfekte etmenin ve çilek nasıl temizlenir? Sorusunun cevabı yazının devamındadır.

Çilek Nasıl Temizlenir?

Şu anda sıkça yapılan çileği tuzlu suda bekletip içinden kurt veya tırtıl çıkıp çıkmadığına bakılıyor. Bu yöntem insanların aklını oldukça karıştırıyor. Aslında öyle bir şeyin doğru olmadığı yapılan araştırmalar sonucunda uzmanlar tarafından açıklansa da insanlar yine de bu konu hakkında tedirgin olmaktadır. Çilek kumlu yapısı bakımından diğer meyvelere oranla daha fazla mikrop barındırır. Güçlü bir antioksidana sahip olan çilek bağışıklık sistemini güçlendirir. Bazı sindirim sistemi problemlerinden dolayı meydana gelen ağız kokusunu gidermede etkilidir. Çilek meyvesini tüketecek insanlar çileğin temizliğine de özen göstermelidirler. Çilek nasıl temizlenir? Sorusunun cevabını merak edenler bunu yazının devamından öğrenebilirler.

Çilek Nasıl Temizlenir?

Çilek Temizleme Püf Noktaları

 Çilek nasıl temizlenir? Diye merak mı ediyorsunuz? İşte sizin için püf noktası niteliğinde birkaç bilgi…

  • Çileği temizlemeye başladığınızda ilk olarak yaprağını ve sapını koparın veya kesin. Yapraklarını elinizle kopartabileceğiniz gibi eğer bıçak kullanacaksanız çok derine inmemeye özen gösterin.
  • Saplarından ve yapraklarından ayrılan çilekleri su ile dolu bir kabın içine aktarın ve yaklaşık 20 dakika boyunca bekletin. Bu işlem sayesinde çilekteki toprak suyun dibine çökecektir.
  • Daha sonra dipteki toprağın gelmemesine özen göstererek dikkatli bir şekilde suyu boşaltın ve çilekleri tekrar suya tutun.
  • Tekrar kaba su doldurun ve içine limon sıkın. Limon bakterileri öldürmede etkilidir. Çilekleri hafif hareketlerle teker teker ovarak yavaşça suyun içinden alın ve süzülmesi için bir süzgece alın.
  • Çileklerin iyice temizlenmesi için bu işlemi birkaç defa yapmakta fayda vardır.

Sitemizde bulunan Kavun Nasıl Seçilir? Kavun Seçmenin Püf Noktaları Nelerdir? Başlıklı yazımızı da inceleyerek bilgilenebilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ