Çocuğunuz İletişime Açık mı?

Çocuğunuz İletişime Açık mı?

EBEVEYNLERİN AYNASI ÇOCUKLARIDIR

Her insan hayatı boyunca hatırlanmak istediği gibi kalmak ister ve buna göre davranır. Karakterinin gerektirdiği şekilde kendisinden sonraki nesillere, tanıdıklarına ve kendi kişiliğine katkıda bulunur. Bu düşünceler ile çocuklarımıza kendimizi nasıl yansıttığımız oldukça önem taşıyan ve tüm yaşamımıza etkisi olan bir konudur.

cocuk-ebeveyn-iletisim

GELECEĞİN YAPI TAŞLARI

Çocuklarımız bizim geleceğimizdir demek elbette doğrudur ancak asıl sorun olabilecek nokta ise şudur ki;

Acaba Çocuğunuz iletişime açık mı?

Onlar ile iletişimimiz ne kadar sağlıklı olur ise onlardan büyüdüklerinde o denli verim alabilir, sağlam temelli gelecekler kurmasını bekleyebiliriz. İleriye dönük hayalleri, yaşadıklarından ders çıkarabilmesi ve tecrübelerini kendi hayatlarına kanalize edebilmesini istiyorsak onlar ile en etkili iletişimi kurmamız gerekiyor.

cocuk-ve-iletisim

DOĞRU BİR YETİŞKİNLİK İÇİN DOĞRU İLETİŞİM

Aileler çoğu zaman çocukları ile nasıl konuşacağını, yaş gruplarına göre onlara karşı hitabet tekniklerini nasıl kullanacağından bihaber davranmakta ve çocuğun kendi gelişimine katkısını azaltmaktadır. İletişimin doğru kurulamaması olumsuzluğunun sebebini kendi içinde aramayan ebeveynlerin, illa ki psikolog gibi bir profesyonelden “ Çocuğunuz iletişime açık mı “ diye sormasını beklemek yerine kendi özeleştirilerini kendilerinin yapması, çocuklarının en profesyonel yardımcıları olmaları istenir.

ebeveynlerin-rolu

NET OLMAK KONUSUNDA HASSASİYET ÖNEMLİDİR

Sadece çocuğunuz iletişime açık mı diye sormanın yanında, onların da hata yapabileceğini kabullenmek gerekmektedir. Yaşlarının küçük olmasından dolayı bilinçli hareket edemeyişlerini normal karşılayarak daima yapıcı olmalı, doğrusunu doğru telkinler ile öğretmeliyiz. Unutulmamalıdır ki insanların karakter temelleri çocukluk döneminde atılır ve o minvalde bir doğrultuda yükselir ya da düşüşe geçer.

ÇEVRE VE ARKADAŞ FAKTÖRÜ

Çevre ve arkadaş faktörü, çocuk iletişiminde sağlıklı diyalogların kurulmasında çok önemlidir. Çocuklarınızın rol model olarak alacağı, maddi sınıfına ve hatta giyimine göre kendilerini kıyaslayacağı arkadaşları olacaktır. Çocuklarımıza doğru bir iletişim kurarsak aslolan güzelliğin aslında düşüncelerde olduğunu, saygının esas faktör olarak değişmez bir yeri olduğunu benimsetebiliriz. Çocuk gelişimi belki de dünyanın şekillendirilmesinde bir hamur olarak görülebilir ve doğru malzemeler, doğru teknikler ile daha güzel bir dünyayı düşlememiz için belki de tek umuttur. Çocukların sağlıklı gülümsemesi ve daha güzel yarınları zihinlerinde şekillendirebilmesinin yolunun, onlarla doğru iletişimize bağlı olduğu unutulmamalıdır.

cocugunuz-iletisime-acikmi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ