Çocuğunuz Renk Körü Olabilir Mi?

Çocuğunuz Renk Körü Olabilir Mi?

ÇOCUĞUNUZ RENK KÖRÜ OLABiLİR Mİ?

Renk körlüğü görme kusuruyla ilgili bir hastalıktır. Çocuğunuz hakkında bu konu endişe taşıyorsanız yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

renk-koru-cocuklar

Renk Körlüğü Nedir?

Gözde bulunan renk algılayan reseptörlerin bir kısmının yok olmasıyla ortaya çıkan kırmızı-yeşil renk körlüğü veya yeşil renk körlüğü şeklinde olabilir.

Eğer kırmızıyı algılayan reseptörler yok ise ışık sadece yeşile duyarlı konileri uyarabilir ve bu kimse kırmızıdan yeşile kadar olan (kırmızı, sarı, turuncu) renkleri sanki aynı renkmiş gibi algılar. Eğer mavi rengi algılayan mavi reseptör veya koniler azalmış veya yok olmuşsa o insanda yeşil, sarı, turuncu, kırmızı renkler, mavi renge göre daha baskın duruma geçerler ve mavi zayıflığı ortaya çıkar. Renk körlüğü cinsiyete bağlıdır ve erkeklerde daha sık görülür.

renk-koru-cocuk

 Renk Körlüğü Nasıl Anlaşılır?

Renk körlüğü, doğumsal; ancak kolay fark edilen bir hastalık değildir. Çocuklar renkleri hemen algılayamaz bunun için biraz büyümeleri gerekir. Genellikle altı ya da yedi yaşından sonra öğrenilen ve bu yaştan sonra çocukların artık renkleri daha iyi ayırt etme dönemlerinde, ayırt ediyor olması aileleri telaşlandırır ve doktora gitme durumlarını ortaya çıkarır. Bu ilk teşhis özellikle doktor tarafından konulur.

renk-korlugu-nasil-anlasilir

Doktora gidildiğinde renk körlüğü testi yapılır ve bu test doktora sonucu verir. Bu renkli topların bir çember oluşturması ile ve içinde bazı farklı renklerin yer aldığı rakamlardan oluşan bir test ile anlaşılır. Renk gördüğü yaşayan bir insan bu testin içinde gizlenmiş olan sayıları göremez ve cevap vermezse ağırlıklı bir göz ise o rakamları hemen algılayabilir.

cocuklarda-renk-korlugu-belirtileri

Bir diğer test ise renk kartelleri önüne konulur ve renkleri tonlarına doğru açıktan koyuya ya da koyudan açığa doğru sıralamasını isterler. Bu daha çok ileri seviye olmayanlar için yapılmaktadır. Aslında renk körlüğü yaşayanlar renkleri görürler ama tonlarını ayırt edemezler. Örneğin birçok farklı tonlarda olan yeşil renkli bir elbiseye baktıklarında yeşil tonlarını değil, direk tek yeşil tonu ile elbiseyi görürler.

cocuklarda-renk-korlugu

Renk körlüğü maalesef tedavi edilmeyen ve doğuştan gelen bir rahatsızlıktır. Ama bu asla  onları zorlayacak kadar ileri bir rahatsızlık değildir. Çok renk karmaşası içeren meslekler olmadığı takdirde çok kolay bir şekilde iş hayatlarını da sürdürebilirler.  Çocuklar biraz bu durumu anlamak istemeseler de, ilerleyen yaşlarda buna iyice anlaşılacaklardır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ