Çocukların Gelişiminde Müziğin Etkisi

Çocukların Gelişiminde Müziğin Etkisi

ÇOCUKLARIN GELİŞİMİNDE MÜZİĞİN ETKİSİ

Müziğin Hayatımızdaki Yeri

Müzik, hayatımızın her alanında bizimle yaşayan bir sanat dalıdır. O kadar etkilidir ki tıpkı fareli köyün kavalcısının yaptığı gibi insanları yönlendirebilir. Gerçek müzik ise bunu sanatsal kaygı duyarak yapar. Gerçek müziğe sonsuzluğa uzanma yetkisi verilmiştir ve bizi geliştiren müzikler ise gerçek müziklerdir.

muzik-egitimi-cocuk

Gerçek müzik ufkunuzu genişletebilir. Sesler arasında kaybolmanızı sağlar ve oradan kurtulmak için sizden aklınızı çalıştırmanızı ister. Gerçek müzik sanatın diğer dallarında da olduğu gibi özneldir. Fakat şu var ki maddi çıkarla yapılmış olan tıpkı 1984’te anlatıldığı gibi sözlerinin bestelerinin bir makine tarafından yazıldığı müzik, gerçek müzik değildir.

muzigin-cocuga-etkisi

 

Gerçek Müziğin Gelişime Etkisi

Eğer iyi bir nesil yetiştirmek istiyorsanız onlara sorgulama fırsatı vermelisiniz. Henüz bilinci oturmamış bir bireyden sorgulamasını nasıl istersiniz?

Ona konu ile alakalı sorular sorarak yaparsınız bunu ve o da kendine doğru seçtiklerini sorgulama fırsatına sahip olur. Müzikte de aynı şey geçerlidir.

cocuk-ve-muzik

Ona dinlettiğiniz müziklerin kendisinde nasıl duygular uyandırdığını sormalı ve cevaplara göre onun müzik beğenisini ortaya çıkarmalısınız. Daha sonra bu müziklerin onun kişisel gelişimine etkisini gözlemleyebilirsiniz. Bunu yaparken gerçek müzik faktörünü ortadan kaldırın. Daha sonra çocuğunuzun davranışlarındaki değişimi gözlerinizle görün. Neden mi böyle diyorum? Çünkü gerçek müzik olgusu ortadan kalkınca -yani siz onlara geniş bir yelpaze sununca- çocuğunuz haliyle popüler olan müziğe yönelecektir. Popüler müzikte anlatılan şeyler nedir peki?

Portrait Of Young Girl Learning To Play Violin

Sizin de bildiğiniz üzere popüler müzik kitlelerin kontrolünü sağlamaktadır. İçindeki sözde müzikle değil tabi, sözlerin sınır tanımaz oluşu ve müziğin görsel bir araca dönüştürülmesiyle başarır bunu. Sürekli cinselliğe, kavgaya, ahlaki yasakları delen faaliyetlere atfedilen olayları anlatan müziklerdir.

Çocuğunuzun gelişiminde müziğin katkısını görmek istiyorsanız ona gerçek müziği ( halk müziğini, sanat müziğini, klasik müzikleri ve buna benzer müzikleri) dinletin. Göreceksiniz ileride sorgulayan bilinçli gerçek bir birey olacaktır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ