Çocuğunuz Sır Küpü mü?

canımanne1

Hepinize içten bir günaydın yolluyorum! Ailemiz, sevdiklerimiz bizler için şüphesiz ki çok değerli ve onlara en ufak bir zarar gelsin istemeyiz. Her daim mutlu olsunlar, herhangi bir sorun yaşamasınlar, sağlıkla uzun yıllar bir arada olalım isteriz. Hele ki çocuklarımız biz anneler için en değerli en önemli olandır. Öyle olduğu için de en iyisini onlar için yapmaya çalışırız. Ama bazen çocuğumuzdan beklediğimiz gibi karşılık alamayız ve bu bizleri derinden üzer.

canımanne2

Çocuk gelişimi ile ilgili birçok yazı okumuş olsak da çözemeyiz bize karşı bu tutumlarının sebeplerini. Özellikle son zamanlarda en çok rastlanan problemlere bakıldığında çocukların ev ortamında sessiz ve içe kapanık oluşu göze çarpıyor. Ve maalesef çoğu ebeveyn bu sorunla yüzleşmek yerine çocuğunun bu halinin normal olduğuna, ileride değişeceğine inanıyor. Ama sorunların temeline inmeden çözmemiz imkânsızdır.

canımanne3

Çocuğunuz sır küpü mü? O zaman hiç vakit kaybetmeden içinde yaşadığı dünyayı bizlere de açabilmesi için onunla yakınlık kurmalıyız, ilgi alanlarına yönelmeliyiz, evde ya da dışarıda onunla vakit geçirmeliyiz, karşılıklı oturup dertleşmeliyiz. Bu şekilde çocuklarımıza yaklaşmadığımız sürece onlardan ılımlı tepki almamız oldukça zordur.

canımanne4

Oyuncakları ile oynayacak yaşta bir çocuksa eğer hemen onun yanına oturup, onun dünyasına dâhil olup, belli etmeden araya başka konularda dahil ederek asıl probleminin ne olduğunu anlatması için ona güzel bir ortam yaratabiliriz. Ya da çocuğunuz ergenliğe adım atmak üzereyse onun ilgi alanlarına dâhil olup evde ya da dışarıda kaliteli vakit geçirebiliriz. Kendilerini ve iç dünyalarını bizlere açmaları için bu şekilde onlara yardım edebiliriz.

canımanne5

Anne çocuk arasındaki o kuvvetli bağı yıkmak veya koparmak tamamen bizlerin elindedir. Bu nedenle çocuklarımızın kıymetini bilmeli ve onlara gerektiği ilgiyi göstermeliyiz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ