Çocuklara Okuma Alışkanlığı Kazandıran 6 İpucu

Çocuklara Okuma Alışkanlığı Kazandıran 6 İpucu

   Çocuğunuza okuma alışkanlığı kazandırmak istiyorsanız eğer bunun için okula başlamasını beklemenize gerek yoktur. Bilincine okuma alışkanlığını işlemek ve o şekilde büyümesini, yetişmesini sağlarsanız eğer rahatlıkla okuma alışkanlığı kazandığını göreceksiniz. Bunun içinde çalışmalara okul öncesi dönemden itibaren başlamanızda fayda var.

cocuklara-okuma-aliskanligi-kazandiran-6-ipucu-5

  •   Okuma alışkanlığı kazandırabilmeniz için bazı ipuçlarına dikkat etmeniz sizin için ve çocuğunuz için daha kolay olacaktır. Böylelikle daha kolay adapte olacak ve içsel olarak isteyecek ve alışkanlık kazanacaktır. Okuma alışkanlığı kazandırmanın başlıca ipuçları:

cocuklara-okuma-aliskanligi-kazandiran-6-ipucu-4

  • Kitapları çocuklarınızın yetişebileceği yerlere koyunuz. Odasına veya oyun odasına onun için kitaplar alıp koyabilirsiniz. Bunlar boyama kitabı bile olsa fark etmez. Yeter ki kitaplar ile içli dışlı olsun dokunsun, hissetsin. Bu okuma alışkanlığı edinmesi için bir başlangıçtır.

cocuklara-okuma-aliskanligi-kazandiran-6-ipucu-3

  • Her çocuğun mutlaka bir favori en sevdiği kitabı, hikayesi vardır. Çocuğunuzun sevdiği hikayeleri, kitapları tekrar tekrar okursanız onun için olumlu bir adım atmış olursunuz.

© Copyright 2012 CorbisCorporation

  • Yatmadan önce çocuklarınıza mutlaka kitap okuyunuz. Bu onlar için iyi bir teşvik olacaktır.
  • Gün içinde çocuğunuz ile mutlaka konuşunuz. Okuduğunuz kitapları anlatmalarına müsaade edin. Böylelikle daha hevesli ve istekli olacaklardır.

cocuklara-okuma-aliskanligi-kazandiran-6-ipucu-1

  • Çocuklarınıza iyi örnek olur, onların yanında kitap okursanız bu onlarda olumlu izler bırakacak ve hafızasına kazınacaktır. Kendinizin yapmadığı bir şeyi çocuktan istemek elbette ki yanlış olacaktır.
  • İçinde alfabetik harflerin bulunduğu oyunları sıklıkla çocuğunuz ile beraber oynamanız onları motive edecektir.
ETİKETLER:
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ